Wybierz region

Wybierz miasto

  Automaty poczekają

  Autor: Jarosław Stanek

  2005-05-30, Aktualizacja: 2005-05-31 07:33

  Na następną sesję postanowili starogardzcy rajcowie przełożyć głosowanie nad zaopiniowaniem wniosku dotyczącego lokalizacji salonu gier hazardowych, który miałby powstać w barze Amur, przy ul.

  Na następną sesję postanowili starogardzcy rajcowie przełożyć głosowanie nad zaopiniowaniem wniosku dotyczącego lokalizacji salonu gier hazardowych, który miałby powstać w barze Amur, przy ul. Wybickiego w Starogardzie Gd.


  Jak okazało się, ani urzędnicy miejscy, którzy przygotowywali projekt uchwały, ani członkowie komisji, która ją opiniowała, nie zmierzyli odległości, dzielącej go od Ogniska Pracy Pozaszkolnej. Ustawa o grach i zakładach wzajemnych wymusza bowiem, aby salony gier mieściły się w odległości co najmniej 100 metrów od szkół, placówek oświatowo - wychowawczych, opiekuńczych oraz ośrodków kultu religijnego.
  Warszawska spółka SLOT zwróciła się do gminy o wydanie zaświadczenia, że bar Amur spełnia warunki, aby ustawić w nim automaty do gry. Urzędnicy przygotowali projekt uchwały, w której uzasadnieniu czytamy, że odległość od OPP wynosi 150 metrów. W trakcie dyskusji okazało się, że nikt fizycznie nie zmierzył odległości. A ustawa tego wymaga.
  - Jestem przekonana, że nie ma tam nawet 100 metrów - mówiła radna Helena Bugaj. - Pomijam już wychowawczy aspekt takiego zezwolenia.
  Radny Andrzej Byrszel, przewodniczący Komisji Samorządności, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa z powiedział, że był przekonany, że to urzędnicy zmierzyli odległość od lokalu do OPP.
  - W tym barze od wielu lat funkcjonowały automaty do gier - tłumaczył pozytywną opinię komisji radny.
  W uchwale znalazło się też określenie "automaty z niskimi wygranymi" jednak nikt nie wytłumaczył radnym co to oznacza. Ustaliliśmy, że chodzi o automaty, które wypłacają od 7 do 15 euro.
  To kolejna "wpadka" starogardzkiego samorządu przy przygotowywaniu uchwał poddawanych pod głosowanie. Być może wynika ona z przemęczenia prawników. Mecenas Zbigniew Posert, który wydawał opinię prawną w tej sprawie, poza starogardzkim magistratem jest także radcą prawnym Urzędu Miejskiego w Skórczu.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.