Wybierz region

Wybierz miasto

  Chodnik wyborczy

  Autor: Jacek Skrobisz

  2005-09-02, Aktualizacja: 2005-09-01 12:45

  Radni miasta i gminy Sztum zebrali się po wakacyjnej przerwie na posiedzeniu samorządu. Jednym z punktów obrad było uchwalenie zmian w budżecie gminy na 2005 rok.

  Radni miasta i gminy Sztum zebrali się po wakacyjnej przerwie na posiedzeniu samorządu.

  Jednym z punktów obrad było uchwalenie zmian w budżecie gminy na 2005 rok. Zgoda na przesunięcia w budżecie była bardzo ważna, ponieważ od tego zależały dalsze starania o blisko 9 milionów złotych ze środków unijnych na realizację projektu: ?Zagospodarowania centrum Sztumu w celu stworzenia warunków do ożywienia społecznego i gospodarczego?. Następnego dnia po sesji upływał termin zgłaszania poprawek do wniosku. Jeśli poprawiony dokument nie byłby dostarczony do Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, to gmina nie mogłaby się starać o dofinansowanie inwestycji przewidującej gruntowną modernizację centrum miasta.

  - Zmianie musiała ulec struktura finansowania we wniosku - wyjaśnia Leszek Tabor, burmistrz Sztumu. - Musiała się ona zgadzać z finansowaniem przewidzianym w budżecie. Gmina musiała zapewnić więcej środków z własnych i zmniejszyć wydatki po stronie finansowania z zewnątrz.
  Pieniądze wrócą
  W tym celu rada zwiększyła o 191 252 złotych środki z własnego budżetu. Tym samym zmniejszony został udział w inwestycji środków unijnych. - Jeśli nasz projekt znajdzie się w polu finansowania, to te pieniądze wrócą do budżetu - mówi Daria Mietlewska-Dura, odpowiedzialna za pozyskiwanie środków pomocowych. - Nasz wniosek przeszedł już ocenę formalną. Teraz czekamy na ocenę merytoryczną.
  Poprawiony wniosek został już zgłoszony do Departamentu Programów Regionalnych przy Urzędzie Marszałkowskim.
  Zwiększenie środków własnych na zagospodarowanie centrum Sztumu wymagało zmniejszenia ilości pieniędzy w innych działaniach. Uszczuplony został budżet w zadaniu budownictwo komunalno-socjalne. Ze 187 tysięcy zostało tylko 87 tysięcy złotych. Mniej środków pozostało także na budowę chodnika przy ulicy Polnej. Na ten cel zagwarantowane było 297 tysięcy zł. Teraz jest 206 tysięcy. Mimo tego inwestycja nie jest zagrożona. - Mnie jednak zastanawia, dlaczego w 2006 roku na ten cel zostało 8 tysięcy złotych? - dopytywał się radny Józef Zdziennicki. - W tym roku zostanie wydanych na chodnik 180 tysięcy złotych, a za rok tylko 8 tysięcy. Chyba wiem dlaczego. Inwestycja będzie zakończona w roku wyborów samorządowych.
  Danuta Wiatrowska, inspektor referatu finansowego w magistracie wyjaśniła, że to wynik pozostałości po przeniesieniach i nie chciano burzyć z tego powodu budżetu na 2005 rok.

  - Niech się pan nie dopatruje powodów politycznych przy tej inwestycji - dodał Leszek Tabor. - Ten chodnik prowadzi na cmentarz, gdzie my wszyscy trafimy, a tam wszyscy są równi.
  Rada przyznała też 26 345 złotych na dotacje dla stowarzyszeń sportowych działających w gminie. Rozdysponowanie środków nastąpi w drodze konkursu. Pieniądze pochodzą z rozliczeń programów unijnych, które były realizowane przed dwoma laty. - Jeśli następnym razem będą jakieś pieniądze do wydania, to proszę panie burmistrzu konsultować z nami, na jaki cel trafią - mówił Joachim Majewski, przewodniczący samorządu. - W innym przypadku my stoimy przed faktem dokonanym, a są też inne dziedziny, ktore by można było dofinansować.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.