Wybierz region

Wybierz miasto

  Nie tylko zabawa

  Autor: Tekst i zdjęcia Janusz Ryszkowski

  2005-09-07, Aktualizacja: 2005-09-06 13:36

  Z obchodów święta rzeki Hamme, a zarazem miasta Ritterhude, powróciła sztumska delegacja. - Jestem bardzo zadowolony z tego wyjazdu - mówi burmistrz Leszek Tabor.

  Z obchodów święta rzeki Hamme, a zarazem miasta Ritterhude, powróciła sztumska delegacja.

  - Jestem bardzo zadowolony z tego wyjazdu - mówi burmistrz Leszek Tabor. - Po raz pierwszy pojechaliśmy tak dużą grupą, bo z zaproszenia na festyn skorzystali także członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Powiślanie. Oprócz zaakcentowania współpracy partnerskiej między naszymi miastami ważne były jeszcze dwa punkty naszego pobytu - zwiedzenie wystawy poświęconej 25-leciu powstania ?Solidarności?, która otwarta jest w Bremie oraz Muzeum Sztumskiego w Bremervorde. Ta placówka po raz pierwszy gościła tak dużą grupę Polaków.

  Nie krył z tego powodu radości Alfons Targan, który przewodniczy Związkowi Sztumian w Niemczech. Muzeum stworzyli byli mieszkańcy powiatu sztumskiego, którzy upuścili go najczęściej w 1945 roku. On, urodzony w Unicach, niewiele później. - Cieszę się, że historię swoich okolic mogło teraz poznać także młode pokolenie Polaków - stwierdził. Burmistrz Tabor akcentował, że takie kontakty są dziś możliwe dzięki solidarnościowemu zrywowi.
  Sztumianie nie tylko bawili się na festynie. Stanisław Kuczyński, trener kanadyjkarzy, szukał partnerów do dalszej współpracy. Marzy mu się wspólny projekt dotyczący zakupu smoczych łodzi. Elżbieta Bielecka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, na bliższe kontakty z podobną placówką w Rittrehude.
  Giselher Klinger, burmistrz miasta, mówił, że nie jest ważne, co jest zapisane w umowach o wzajemnej współpracy, ale to, jak się ją w praktyce realizuje.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.