Wybierz region

Wybierz miasto

  Piaszno, gm. Tuchomie. Domy Lemana z epoki kamienia

  Autor: Marcin Pacyno

  2005-09-07, Aktualizacja: 2005-09-07 10:21

  Już niebawem stanie w Piasznie, gm. Tuchomie, prawdziwa neolityczna wieś. U stóp wieży Lemana, Klemens Leman postawił już dom wodza usytuowany na wysepce. ? Prowadzi do niego mostek z częścią zwodzoną ? opowiada.

  Już niebawem stanie w Piasznie, gm. Tuchomie, prawdziwa neolityczna wieś. U stóp wieży Lemana, Klemens Leman postawił już dom wodza usytuowany na wysepce.
  ? Prowadzi do niego mostek z częścią zwodzoną ? opowiada. ? Dom będzie także miał palisadę, aby nie można było się do niego dostać z innej strony, tylko przez most zwodzony.
  Do całkowitego wykończenia chaty wodza zostało położenie dachu ze słomy i wylanie klepiska. Dopiero później wokół staną 4 inne domy.
  ? W tym roku uda nam się postawić jeszcze jeden lub dwa domy ? tłumaczy Leman. - Potrzebujemy czasu, bo wszystkie chaty budujemy, tak jak przed wiekami. Bez użycia współczesnych wynalazków.
  W tym roku przy domach ma także powstać studnia z żurawiem do czerpania wody. Za rok cała wieś będzie dostępna dla turystów. Będą mogli zamieszkać w neolitycznych chatach i żyć tak, jak nasi przodkowie, przed kilkoma tysiącami lat. Będzie to prawdziwa podróż w czasie, gdyż nie tylko będą tam mieszkać, ale także przyrządzać jedzenie z nasion własnoręcznie roztartych na żarnach, piec chleb i tkać ubrania.  Internet z wieży
  W najbliższym czasie na wieży, na górze Lemana, zostanie zamontowany przekaźnik do Internetu radiowego. To inicjatywa szkoły w Tuchomiu, która za pośrednictwem wieży przekaże sygnał do szkół w Kramarzynach i Trzebiatkach.  Neolit dla bezrobotnych
  Projekt budowy neolitycznej osady jest realizowany w ramach programu Gryf Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. Nosi tytuł ?Młody kamień - odwiedź tętniącą życiem osadę?. Przedsięwzięcie, oprócz budowy osady, obejmuje już postawiony piec chlebowy, a także warsztat do obróbki kamienia, który stworzyli młodzi Goci z Piaszna. Wszystkiego o neolicie i historii tego miejsca można się dowiedzieć w ?Zielonej szkole". Na realizację projektu przyznano 59,4 tys. zł.  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.