Wybierz region

Wybierz miasto

  PO i PiS straszą nacjonalizacją

  Autor: Robert Kiewlicz

  2005-09-06, Aktualizacja: 2005-09-06 07:32

  Wypowiedź posła Prawa i Sprawiedliwości Kazimierza Marcinkiewicza na antenie Radia PiN, w której wyraził opinię, że prywatyzacja Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA jest źle przygotowana i wzbudza silne ...

  Wypowiedź posła Prawa i Sprawiedliwości Kazimierza Marcinkiewicza na antenie Radia PiN, w której wyraził opinię, że prywatyzacja Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA jest źle przygotowana i wzbudza silne kontrowersje, spełnia przesłanki niedozwolonej manipulacji akcjami PGNiG - twierdzą władze tej spółki, która już 23 września ma zadebiutować na giełdzie.

  Poseł powiedział, że postępuje się nielogicznie, jeśli przeprowadza się prywatyzację na 2 dni przed wyborami - na odchodne. PGNiG uznało wypowiedź za fałszywą oraz nierzetelną i skierowało pismo do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Poinformowało w nim o naruszeniu przez posła przepisów art. 97 ust. 1 ustawy prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.
  - Zachowanie pana posła Marcinkiewicza polegało na rozpowszechnianiu za pomocą środków masowego przekazu fałszywych i nierzetelnych informacji, które wprowadzają lub mogą wprowadzić w błąd w zakresie akcji PGNiG - stwierdza w wydanym oświadczeniu spółka. - Poseł Marcinkiewicz, jako przewodniczący sejmowej Komisji Skarbu Państwa, dysponuje szczegółowymi informacjami na temat PGNiG oraz procesu prywatyzacji, a co za tym idzie, jest dla nas oczywiste, że wiedział lub przy dołożeniu należytej staranności mógł się dowiedzieć, że informacje te są nieprawdziwe.
  Przestępstwo takie jest zagrożone karą grzywny do 5 mln złotych lub karą pobawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Dodatkowo spółka ma zamiar złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
  Przeciwko prywatyzacji wypowiada się także Platforma Obywatelska. Partia uważa nawet, że może ona stanowić zagrożenie dla interesów Polski. Jan Rokita z PO oraz Jarosław Kaczyński z PiS wydali wspólne oświadczenie, w którym stwierdzili, że jeśli dojdzie do prywatyzacji PGNiG, to po wyborach ich partie wniosą projekt nacjonalizacji aktywów związanych z przesyłaniem gazu.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.