Wybierz region

Wybierz miasto

  Powiat sztumski. Ruszają dwie inwestycje

  Autor: Jacek Skrobisz

  2005-09-03, Aktualizacja: 2005-09-06 07:32

  W najbliższych dniach w gminie Sztum rozpoczną się dwie duże inwestycje. Powiat sztumski przystąpi do modernizacji drogi powiatowej na odcinku Sztum-Pietrzwałd-Kalwa.

  W najbliższych dniach w gminie Sztum rozpoczną się dwie duże inwestycje. Powiat sztumski przystąpi do modernizacji drogi powiatowej na odcinku Sztum-Pietrzwałd-Kalwa. Z kolei gmina Sztum rozpocznie budowę Parku Inwestycyjnego, który będzie działał w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

  Łączna wartość inwestycji to 5,8 miliona złotych. Prace przy modernizacji drogi mogą się rozpocząć, ponieważ Urząd Zamówień Publicznych w Warszawie odrzucił protest firmy Bazalt ze Sztumu, niezadowolonej z rozstrzygnięcia przetargu. Tym samym zwycięzcą zostało Przedsiębiorstwo Budowy Dróg ze Starogardu Gdańskiego.

  - Do końca tego tygodnia chcemy oddać plac budowy - mówi Zbigniew Zwolenkiewicz, starosta sztumski. - My jesteśmy gotowi jako powiat i wykonawca także deklaruje, że może przystąpić do prac. W poniedziałek powinno się odbyć uroczyste, pierwsze wbicie łopaty.
  Remont drogi rozpocznie się na wysokości parkingu przy byłej mleczarni na ulicy Barczewskiego. Modernizacja 6 kilometrowego odcinka potrwa trzy lata. Co roku po dwa kilometry drogi.
  - Pierwszy etap jest najtrudniejszy i będzie kosztował najwięcej, ponieważ jest to teren zurbanizowany - mówi Zbigniew Zwolenkiewicz. - Do końca listopada zmodernizowany zostanie odcinek do restauracji Pałacowa w Barlewicach. Wymieniona zostanie nawierzchnia, wybudowane zostaną chodniki, poprawione wjazdy. Wzdłuż części trasy znajdą się ścieżki rowerowe. Powstaną też separatory oczyszczające wody deszczowe z zanieczyszczeń, aby nie spływały do jeziora.
  Modernizacja drogi miała się rozpocząć od strony Kalwy, ale nie jest jeszcze wyjaśniona sprawa własności gruntów przy pasie jezdni na tamtych terenach.
  Remont spowoduje utrudnienia w komunikacji. Zalecany będzie objazd przez Stary Targ, ale wykonawca nie przewiduje całkowitego zamknięcia drogi dla ruchu samochodowego.

  Gmina Sztum również przygotowuje się do prac budowlanych, dzięki wyłonieniu w przetargu wykonawcy Parku Inwestycyjnego. Będzie nim firma? Bazalt, która jako jedyna złożyła ofertę. Koszt tej inwestycji to 1,75 miliona złotych. - Specyfikację przetargową wykupiło kilka firm, ale tylko jedna przystąpiła do przetargu - opowiada Leszek Tabor, burmistrz Sztumu. - Oferta spełnia wszystkie warunki specyfikacji, więc jest ważna. Do 30 listopada Park Inwestycyjny ma zostać ukończony.
  Projekt obejmuje uzbrojenie 12,472 ha powierzchni parku oraz budowę rozwiązań komunikacyjnych. Ma to ułatwić w sprowadzeniu potencjalnych inwestorów.
  - Otrzymałem informację od Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, że wycofała rezerwację miejsca firmie celulozowej, która wcześniej wykazywała zainteresowanie tym miejscem - mów Leszek Tabor. - Naciskam na PSSE, żeby aktywniej promowała nasz park. W październiku wyjeżdżam na Targi Inwestycyjne do Monachium i osobiście będę tam namawiał do inwestowania w naszej gminie.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.