Wybierz region

Wybierz miasto

  Powrót helskiej foki

  Autor: Krzysztof Miśdzioł, Roman Kościelniak

  2005-09-08, Aktualizacja: 2005-09-08 11:34

  W Niechorzu na Wybrzeżu Rewalskim naukowcy z helskiej Stacji Morskiej wypuścili na wolność fokę Depkę. Powróciła tu po dwóch miesiącach, które spędziła, kurując się z ciężkiego stanu w fokarium.

  W Niechorzu na Wybrzeżu Rewalskim naukowcy z helskiej Stacji Morskiej wypuścili na wolność fokę Depkę. Powróciła tu po dwóch miesiącach, które spędziła, kurując się z ciężkiego stanu w fokarium.


  - To sprawdzian dla mieszkańców i turystów wypoczywających w tym regionie - mówi Marcin Gawdzik z helskiej stacji. - Mamy nadzieję, że foce niż się już nic nie stanie.
  Przypomnijmy, że wychowana w fokarium Depka spędziła rok na Wybrzeżu Rewalskim. Była prawdziwą atrakcją turystyczną. Niestety, plażowicze zaczęli męczyć zwierzę, kopiąc je i polewając piwem. Skrajnie wyczerpana foka została zabrana przez pracowników fokarium do helskiego "szpitalika". Teraz powrotowi Depki do gminy Rewal towarzyszyła akcja edukacyjna. Na plaży i w samym Niechorzu pojawiły się tablice informacyjne, jak zachowywać się przy foce.
  Depkę przy pomocy strażaków przetransportowano w specjalnej skrzynce pontonem na zamkniętą część plaży, specjalnie wyznaczoną dla niej.
  - Kiedy wyszła ze skrzynki, ku naszemu zdziwieniu, zamiast do morza, ruszyła w stronę gapiów przyglądających się całej operacji zza siatki - relacjonują pracownicy Stacji Morskiej.
  Weszła na publiczną plażę i została otoczona przez wielbicieli z aparatami fotograficznymi. Tych prawdziwych, którzy tęsknili za nią przez dwa miesiące. Teraz naukowcom pozostaje liczyć na to, że wszyscy uważnie zapoznają się z pozostawionymi przez nich tablicami.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.