Wybierz region

Wybierz miasto

  Sztum. Pierwszy krok w biznesie

  Autor: Marta Głogowska

  2005-09-07, Aktualizacja: 2005-09-08 07:31

  Niełatwo jest zdobyć odwagę i pieniądze na uruchomienie własnej działalności gospodarczej. Mimo to młodzi bezrobotni absolwenci, zniechęceni poszukiwaniem pracy coraz częściej próbują sami zakładać biznes.

  Niełatwo jest zdobyć odwagę i pieniądze na uruchomienie własnej działalności gospodarczej. Mimo to młodzi bezrobotni absolwenci, zniechęceni poszukiwaniem pracy coraz częściej próbują sami zakładać biznes. W Malborku odbyło się spotkanie z ministrem gospodarki i pracy z młodymi przedsiębiorcami, uczestnikami programu Pierwszy Biznes?.

  Jedną z zaproszonych osób był Piotr Góral. Młody, dynamiczny mieszkaniec Malborka, jeszcze do niedawna bezrobotny, dziś sam jest pracodawcą, właścicielem świetnie prosperującej restauracji Andaluzja w Sztumie. O sukcesie zadecydował pomysł, pomoc doświadczonego w branży gastronomicznej krewnego oraz umiejętnie wykorzystane rządowe dotacje.

  - Chciałem otworzyć jakiś ciekawy lokal, a nie zwyczajny bar - mówi Góral. - Ponieważ spełniałem wszystkie wymagane warunki, spróbowałem skorzystać z dotacji Ministerstwa Gospodarki i Pracy. I to się udało: mój biznes plan został pozytywnie rozpatrzony.
  Program Pierwszy Biznes jest częścią szerszego rządowego programu Pierwsza Praca. Skierowany jest do młodych bezrobotnych, zarejestrowanych w urzędach pracy i zdecydowanych spróbować własnych sił w przedsiębiorczości. Bezrobotna młodzież do 25 roku życia oraz absolwenci do 27 roku życia mogą zgłaszać w swoich urzędach pracy chęć udziału w programie. Dotychczas Ministerstwo Gospodarki i Pracy przeznaczyło na program 22 766,2 tys. złotych z rezerwy Funduszu Pracy. Przewiduje się, że do końca bieżącego roku z funduszy tych skorzysta od 6 do 8 tys. młodych ludzi.
  - Wziąłem udział w pierwszej edycji programu - opowiada Piotr Góral. - Najpierw kurs, potem musiałem przygotować własny biznes plan. Warunkiem było między innymi pokrycie 25 proc. inwestycji ze środków własnych.

  Otwarta w maju sztumska Andaluzja jest młodszą siostrą malborskiej. Restauracje mają podobny klimat i zbliżone menu oparte o kuchnię śródziemnomorską.
  - Staram się trzymać wysoki poziom - mówi. - Ma początku było trochę potknięć, ale szybko się uczymy. Wkrótce będziemy mieli nowego szefa kuchni, Algierczyka, który dopilnuje by potrawy miały w stu procentach oryginalny smak.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.