Wybierz region

Wybierz miasto

  Więźniowie, cele opuścić!

  Autor: Jarosław Popek

  2005-09-07, Aktualizacja: 2005-09-07 10:23

  Ministerstwo Sprawiedliwości znalazło sposób, jak uzdrowić sytuację w przepełnionych polskich więzieniach. Po prostu należy zwolnić jak najwięcej więźniów przedterminowo, także na Pomorzu.

  Ministerstwo Sprawiedliwości znalazło sposób, jak uzdrowić sytuację w przepełnionych polskich więzieniach. Po prostu należy zwolnić jak najwięcej więźniów przedterminowo, także na Pomorzu.


  Statystyki przestępczości są przerażające. Podczas gdy w styczniu 2005 roku w całym województwie pomorskim doszło do 4427 przestępstw kryminalnych, tak już w czerwcu było takich przestępstw prawie siedem tysięcy! I nie zanosi się na to, by liczba przestępstw się zmniejszała.
  A jednak urzędnicy wolą dbać bardziej o tych, którzy popełniają przestępstwa, niż o zwykłych, uczciwych obywateli.
  Minister sprawiedliwości Andrzej Kalwas kilka miesięcy temu zajął się sprawą przepełnionych polskich więzień. Wydał zarządzenie, które obligowało szefów zakładów karnych do tego, by sprawdzili, czy nie da się większej liczby więźniów zwolnić przedterminowo. Dyrektorzy mieli też występować z takimi wnioskami do sądu w większym wymiarze.
  - W ciągu ostatniego kwartału sądy rozpatrzyły pozytywnie 66 naszych wniosków. Zazwyczaj nie robią nam z tym problemów - mówi Franciszek Tarasiewicz, szef Zakładu Karnego w Czarnem.
  A w sumie, tylko w tym roku, przedterminowo wyszło tylko z tego więzienia ponad 500 skazanych! To jednak nie poprawiło sytuacji w zakładzie.
  - Nadal mamy przeludnienie, choć w porównaniu z innymi więzieniami jest ono niewielkie - mówi Tarasiewicz. - Dziś karę odbywa u nas 1406 więźniów, a mamy miejsc na 1272 osoby.
  Dyrektor radzi sobie jak może - dostawia łóżka do cel, gdzie jeszcze można je dostawić, zapewnia więcej spacerów. Problem jednak pozostaje.
  Podobnie jak problem policji, która zobligowana jest do doprowadzania uchylających się od odbycia kary skazanych, by za jakiś czas walczyć z tymi samymi przestępcami ponownie. Bo właśnie wyszli z więzienia. Przedterminowo.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.