Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

66 Niebieskich Kart od początku roku

Katarzyna Łęgowska
fot. ARC DZ
Przemoc w rodzinie, to jeden z najczęściej towarzyszących problemów w rodzinach alkoholików. Z myślą o ofiarach powstały Niebieskie Karty.

Nie ma co się łudzić, to tylko kawałek papieru i nie jest w stanie obronić nikogo przed biciem czy psychicznym znęcaniem się. Zyskuje on jednak w chwili, gdy ofiara decyduje się zakończyć swoje cierpienia. Wówczas Niebieska Karta staje się dowodem w sprawie.

By założyć taką kartę wystarczy uzasadnione podejrzenie zaistnienia przemocy w rodzinie. Zgłosić sprawę może ofiara przemocy lub świadek,nawet anonimowo. Natomiast stosowny dokument utworzyć może pięć instytucji- Ośrodek Pomocy Społecznej, Komenda Policji, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, placówki oświatowe oraz placówki ochrony zdrowia.

Samo zgłoszenie może okazać się fałszywe, dlatego w celu weryfikacji, w teren wysyłany jest pracownik socjalny, który sprawdza rzetelność danego zgłoszenia oraz powoływane zostają grupy robocze w ramach zespołu interdyscyplinarnego. Ich zadaniem jest zdiagnozowanie problemu i ustalenie, czy rzeczywiście w tym przypadku doszło do przemocy. Niełatwym zadaniem jest nawiązanie kontaktu zarówno z ofiarą, jak i oprawcą, by pomóc rodzinie w rozwiązaniu problemu.

W gminie Sztum w tym roku zostało założonych aż 66 niebieskich kart, dla porównania w całym roku 2014 było ich 77. Natomiast grup roboczych na terenie gminy Sztum powołano w 2015 roku 142, w roku ubiegłym 190. Dysproporcja między liczbą kart i grup wynika ze złożoności problemów. Grupy zależności od potrzeb danej sprawy i mogą one funkcjonować w ramach jednej Niebieskiej Karty.

Od kilku lat obserwuje się wzrost liczby zakładanych Niebieskich Kart. Wbrew pozorom należy się z tego cieszyć, ponieważ liczba zgłoszeń świadczy o tym, że ofiary mają coraz większą świadomość swoich praw.

- Wiele się zmieniło, od kiedy zostały wprowadzone Niebieskie Karty - mówi Agnieszka Chmielewska, podinspektor ds. przeciwdziałania uzależnieniom i przemocy. - Ofiary znacznie częściej decydują się na zmiany w swoim życiu. Składają wnioski o eksmisję oprawcy, najczęściej chodzi o męża. Decydują się na rozwód i wychodzą z wnioskiem o zakaz zbliżania się. Moim zdaniem są to zmiany na lepsze.

Większość kart zostaje założona przez policję w wyniku interwencji i najczęściej dotyczą one przemocy fizycznej, którą znacznie łatwiej udowodnić.

Warto dodać, że każda rodzina może posiadać kilka niebieskich kart.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto