Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Atrakcyjne pasterki przyciągają tłumy ludzi

Sylwia Królikowska
Żywe szopki, magiczny nastrój i kolędy Golców. Wszystko po to, by pasterka była wyjątkowa. Nie ma prawdziwej Wigilii bez Pasterki i kolęd w niezwykłej atmosferze bożonarodzeniowej nocy.

Żywe szopki, magiczny nastrój i kolędy Golców. Wszystko po to, by pasterka była wyjątkowa.
Nie ma prawdziwej Wigilii bez Pasterki i kolęd w niezwykłej atmosferze bożonarodzeniowej nocy. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy więc miniprzewodnik po najciekawszych dolnośląskich Pasterkach.

Wyjątkowym przeżyciem będzie udział w pasterce w Bobolicach koło Ząbkowic Śląskich. Jak w większości kościołów, rozpocznie się o północy. Ale do uroczystości przygotowywali się niemal wszyscy mieszkańcy, którzy szopkę budowali od kilku tygodni, z pomocą artystów z Opery Wrocławskiej. Szopka ma wysokość 19 metrów, w kościele ustawionych jest ponad pięćdziesiąt różnych postaci. Święta Rodzina, Trzej Królowie. Podczas pasterki nawet ministranci będą mieli wyjątkowe stroje - zostaną przebrani za pastuszków. Światła w świątyni będą wyłączone, zapłoną tylko ręcznie robione lampiony.
- Dzięki temu atmosfera jest bardzo wyjątkowa, tak jak i okazja - mówi ks. Krzysztof Ziobrowski, proboszcz parafii w Zwróconej, do której należą Bobolice. - Zapraszam wszystkich na wyjątkową pasterkę.
Pasterki w tej niewielkiej miejscowości zawsze mają wspaniałą atmosferę. W tym roku uroczystość rozpocznie się fanfarami, które specjalnie dla mieszkańców skomponowali bracia Golcowie.

Przez kilka tygodni do Wigilii przygotowywali się też w podwałbrzyskiej Głuszycy. Plac przy kościele parafialnym Chrystusa Króla zamieni się w żywe miasteczko Betlejem. W kilkunastu chatach zamieszkają kowale, piekarze, młynarze, krawcy, garncarze, szewcy, pasterze, stolarze wykonujący swą codzienną pracę. A w centrum oczywiście stajenka betlejemska z Maryją, Józefem i Dzieciątkiem. Będą Trzej Królowie, aniołowie i rzymscy żołnierze. Betlejem można podziwiać od dziś.

Tradycją już stało się, że leśnicy uczestniczą w pasterce w miejscowości Pasterka, 15 km od Kudowy-Zdroju. Tam również warto pojechać do pięknego kościółka. Zapierające dech w piersiach są też okolice - podnóże Szczelińca.

Księżna Jadwiga pojawi się na pasterce w parafii kolegiackiej w Głogowie. Okazją jest okrągła rocznica Zjazdu Głogowskiego z 1208 r. Podczas celebry wystąpi Świąteczna Schola Kolegiacka pod dyrekcją Doroty Drozd, Sekcja Rozwoju Talentów Muzycznych z MOK i zespół Pozton.

Niezwykła pasterka organizowana jest też w Jaczowie koło Głogowa. Liturgia zostanie odprawiona w drewnianej szopie, wybudowanej koło kościoła. Przez całą mszę przy ołtarzu stać będzie Święta Rodzina, w którą wcielą się młodzi parafianie z Jaczowa.

W Złotoryi pasterkę poprzedzi Złota Wigilia. Od ponad 450 lat przed pójściem do kościoła mieszkańcy zbierają się na Rynku, by wspólnie śpiewać kolędy. Zwyczaj narodził się w 1553 roku, gdy straszliwa zaraza wygubiła mieszkańców Złotoryi. Legenda głosi, że przy życiu pozostało jedynie siedmiu mieszczan. Nie mogąc znieść samotności, w świąteczny wieczór burmistrz wyszedł na Rynek i zaczął śpiewać kolędy. Dołączyli do niego pozostali, którzy ocaleli z zarazy. Od tej pory co roku przed pasterką rozbrzmiewa wspólny śpiew złotoryjan.

Niewątpliwą atrakcją dla dzieci jest wigilijna msza we wrocławskiej parafii pw. św. Antoniego. Będzie odprawiona w ogrodzie na tyłach kościoła przy ul. Kasprowicza i rozpocznie się o godzinie 15. Dlaczego powinna spodobać się zwłaszcza najmłodszym?
- Jej oprawa będzie szczególnie bogata, bowiem harcerze rozpalą ogniska, a pracownicy ZOO przywiozą owce, osiołka i baranki. Będzie też zbudowana stajenka i zagroda dla zwierząt - zachęca proboszcz o. Jarosław Zatoka.
Dodatkową atrakcją w samym kościele jest ogromna szopka (druga co do wielkości w Polsce).

Dużym wydarzeniem we Wrocławiu będzie też pasterka w katedrze.
- Poprzedzi ją liturgia czytań, która rozpocznie się o godzinie 23.30. Następnie, o północy, mszę odprawi abp Marian Gołębiewski - mówi ksiądz Andrzej Jerie.
W wielu wrocławskich kościołach odprawione zostaną dwie pasterki, o godzinie 22 i o północy. Tak będzie między innymi w parafii św. Augustyna (ul. Sudecka), parafii św. Anny (ul. Sobótki) czy kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (ul. Pszczelarska).
Współpraca: PK, TK

Pasterka upamiętnia czuwanie
Pasterka to pierwsza msza Bożego Narodzenia. Nazywana także mszą pasterską, odprawiana powinna być o północy z 24 na 25 grudnia. Inna nazwa pasterki to północka. Upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem.
Geneza nazwy wywodzi się z przekazów biblijnych, w których to pasterzom ukazali się aniołowie, ogłaszając im narodziny Mesjasza. Pasterze, kierując się w stronę gwiazdy polarnej, przyszli do stajenki, gdzie oddali pokłon Jezusowi.
W pasterce uczestniczą katolicy na całym świecie. Wyjątkowo wygląda np. w Meksyku. Tam po pasterce rozpoczyna się uroczysta uczta z tańcami i rozdawaniem prezentów, które dzieci znajdują w pończochach, butach lub przy swoich łóżkach. Nocna kolacja to zupa, ryż, zimne mięso, owoce i wino. W Boże Narodzenie głównym daniem jest indyk.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto