Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpiecznie wróć ze szkoły w powiecie sztumskim

Piotr Szymański
Piotr Piesik
"Wróć ze szkoły bezpiecznie" - wspólna akcja Policji, Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego i naszej redakcji znajduje się na półmetku. Pokazujemy miejsca, w których jest niebezpiecznie i radzimy jak się ustrzec wypadku

Wrzesień to czas powrotu dzieci do szkoły. Na drogach wzrasta ryzyko zaistnienia wypadków z udziałem najmłodszych. Aby przestrzec dzieci, rodziców i kierowców od kilku lat prowadzimy akcje pod uniwersalnym hasłem "Bezpieczna droga do szkoły" i trwającą właśnie"Wróć ze szkoły bezpiecznie". Wraz z policjantami oraz instruktorami z Pomorskiego Ośrodka Ruchu drogowego uczymy przepisów ruchu drogowego, wskazujemy miejsca, w których należy szczególnie uważać ze względu na bliskość szkół i przedszkoli. Pokazujemy jak zachować się w trudnych sytuacjach i radzimy na co uczulić nasze pociechy, by poruszały się po drogach w bezpieczny sposób.
Pakiet bezpieczeństwa
Jednym ze sposobów jest przygotowany przez Policję i PORD tzw. Pakiet Bezpieczeństwa. W jego skład wchodzą kolorowanki, zadania ruchowe, ale przede wszystkim kolorowe odblaski. Fosforyzujące elementy należy umieścić po zewnętrznej stronie plecaka czy kurtki dziecka.
- Naszym działaniem obejmujemy przede wszystkim uczniów, którzy dojeżdżają do szkół, a zwłaszcza pierwszoklasistów - wyjaśnia sierż.sztab.Karolina Gastoł-Zawicka, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Sztumie. - Współpracujemy ze szkołami i przedszkolami. Uczymy dzieci jak prawidłowo zachowywać się na drodze, którą jej stroną się poruszać i jak być widocznym.
W ubiegłym roku sześciolatki otrzymały odblaskowe misie, które przytroczone do szkolnego plecaka z dużej odległości odbiją światło samochodowych reflektorów.
- Uczymy dzieci od najmłodszych lat tego, by przede wszystkim były widoczne na drodze - dodaje sierż.sztab. Karolina Gastoł-Zawicka. - Kolorowe odblaski pomagają nam przekonać malców, że bezpieczniejsi są ci, których widać.
Sztumska Policja notuje od wielu lat znikomą ilość wypadków z udziałem dzieci, które przytrafiają się w bezpośrednim sąsiedztwie szkół.
- To efekt wielu miesięcy ciężkiej pracy prewencyjnej oraz częstych kontroli - dodaje policyjny rzecznik. - Każdego miesiąca opracowujemy raport "miejsc niebezpiecznych" i staramy się je niwelować. Częściej wysyłamy tam patrole i prowadzimy działania prewencyjne.
W powiecie sztumskim większość samorządów zadbała o bezpieczeństwo uczniów otaczając szkoły i miejsca dojazdowe do szkół bezkolizyjnymi zatoczkami dla autobusów szkolnych, barierkami odgradzającymi chodnik od ulicy i wystawiając "przeprowadzaczy".
W Sztumie i Dzierzgoniu dodatkowo nad bezpieczeństwem dzieci czuwają strażnicy miejscy.
Nie wszędzie jednak sytuacja jest satysfakcjonująca. Zwłaszcza na terenach wiejskich, skąd dzieci dowożone są autobusami do szkół. Najczęstszą bolączką jest brak chodnika, którym dzieci bezpiecznie mogłyby dojść do i z przystanku autobusowego. Dlatego też uczniowie idą skrajem jezdni. W okresie jesienno-zimowym, gdy szybciej robi się ciemno i częściej padają deszcze, ograniczając widoczność, wzrasta ryzyko wypadków z udziałem dzieci.
- Przypominamy rodzicom o tym, by wyposażyć dzieci w elementy odblaskowe naszyte na kurtkę czy plecak - przestrzega sierż.sztab. K.Gastoł-Zawicka. - W miarę możliwości starajmy się odbierać nasze dzieci ze szkoły.
Ważnym elementem jest także prawidłowe oznakowanie, zarówno przejść dla pieszych w sąsiedztwie szkół. Sprawdzimy czy "śpiący policjant" jest rozwiązaniem kłopotów z prędkością aut jadących obok szkół.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto