Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy będą środki na remont szpitala na Zaspie przed Euro 2012?

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Czy kibice podczas Euro 2012 będą mieli w Gdańsku zapewnioną fachową opiekę medyczną?
Czy kibice podczas Euro 2012 będą mieli w Gdańsku zapewnioną fachową opiekę medyczną?
Bez inwestycji w bloki operacyjne, OIOM i SOR nie sposób zapewnić bezpieczeństwa kibicom. Czy kibice podczas Euro 2012 będą mieć zapewnioną opiekę medyczną?

Niecałe 600 dni dzieli nas od Euro 2012, tymczasem najważniejsza placówka medyczna, która zabezpieczać ma potrzeby zawodników i kibiców - Szpital Specjalistyczny na gdańskiej Zaspie nadal nie wie, czy otrzyma środki na zaplanowane zakupy i remonty.

Jego właściciel, czyli Urząd Marszałkowski, zwrócił się do gdańskiej spółki BIEG 2012 z prośbą, by określiła ona inwestycje niezbędne i zadeklarowała na nie określone pieniądze. Odpowiedzi jak do tej pory nie otrzymał.

Tymczasem w ostatni piątek Elżbieta Lipska - odpowiedzialna za medyczną działkę w spółce PL.2012, rozwiała wszelkie nadzieje - inwestycje to problem organu założycielskiego, my oczekujemy od szpitali, najogólniej mówiąc - "planów reagowania w sytuacji kryzysowej". A to oznacza, że najważniejsze szpitalne inwestycje, bez których trudno mówić o bezpieczeństwie kibiców, pozostaną na papierze.

- O modernizację bloku operacyjnego zabiegamy od kilkunastu lat - ubolewa Krystyna Grzenia, dyrektor szpitala na Zaspie. - Pacjenci trafiający na SOR bezwzględnie potrzebują też tomografu komputerowego, to dziś podstawowe badanie, przede wszystkim przy różnego typu urazach. Koszt tych inwestycji (łącznie z lądowiskiem dla helikopterów) szacowany jest na około 24 mln zł.

Dyrekcja szpitala czeka tylko na sygnał. Stary projekt bloku operacyjnego jest już nieaktualny, ale koncepcja nowego prawie gotowa. Jak się okaże, że pieniądze będą, szpital wykorzysta je do końca przyszłego roku. A teraz okazało się, że może ich nie być.

- Łączne potrzeby naszych szpitali związane z Euro 2012 szacujemy na 120 milionów złotych - mówi Bogumiła Wyłuda, specjalista ds. inwestycji w Departamencie Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego. Oprócz Zaspy i Pomorskiego Centrum Traumatologii (w przyszłym roku oddany tam zostanie do użytku nowy blok operacyjny z OIOM, a następnie pawilon z czterema oddziałami zabiegowymi), istotne potrzeby mają też placówki w Gdyni i Wejherowie.

- 120 milionów złotych zapisane jest co prawda w projekcie przyszłorocznego budżetu, ale wątpliwe, by na Euro 2012 samorząd mógł przeznaczyć aż tyle środków. Być może plany trzeba będzie zweryfikować. Gdy to jednak zrobimy, może nam grozić kompromitacja - przyznaje Maciej Łukowicz, szef Departamentu Zdrowia UM.

Na Pomorzu status referencyjnej placówki od ministra zdrowia otrzymały cztery szpitale - Specjalistyczny na Zaspie (położony najbliżej stadionu PGE Arena), Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, Pomorskie Centrum Traumatologii (dawny Szpital Wojewódzki ) oraz Szpital MSWiA.

Ten ostatni służyć ma pomocą VIP-om, którym przysługuje opieka Biura Ochrony Rządu. Na liście rezerwowej znalazły się szpitale - Specjalistyczny w Wejherowie oraz Miejski w Gdyni. Mają być medycznym zapleczem dla pięciu centrów pobytowych dla zawodników.

Rozmowa z Elżbietą Lipską, krajowym koordynatorem ds. opieki medycznej i ratownictwa w spółce w papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto