Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Biegowy: biegacze nie zatamują ruchu na Sądecczyźnie

Stanisław Śmierciak
Twórca Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju od lat zaraża innych pasją biegania
Twórca Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju od lat zaraża innych pasją biegania Fot. Stanisław Śmierciak
Koral Maraton, organizowany w ramach Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego w tym roku nie połączy Nowego Sącza i Krynicy-Zdroju. Nowosądeckie władze nie zgodziły się sfinansować oznakowania zmiany organizacji ruchu w mieście niezbędnych podczas imprezy.

Zobacz także: Krynica-Zdrój: nie będzie toru, kurort musi zwrócić dotację

Pierwsza edycja festiwalu we wrześniu ubiegłego roku kompletnie sparaliżowała komunikację w Nowym Sączu. Z jednej strony wzbudziła entuzjazm pasjonatów biegania, a z drugiej wściekłość kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej, którzy utknęli w potężnych korkach.

- Jesteśmy na etapie wielkiego oszczędzania, koszty oznakowania zmian w systemie komunikacji musiałby teraz pokryć organizator imprezy - uzasadnia odmowę Grzegorz Mirek, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu. - To przecież kilkadziesiąt tysięcy złotych, organizator musiałby zatrudnić firmę, która te prace wykona.

Zygmunt Berdychowski, inicjator Festiwalu Biegowego, nie komentuje stanowiska sądeckiego samorządu. W reakcji na odmowę zmienił trasę biegu Koral Maratonu. Nową wytyczono wokół Krynicy-Zdroju - od Tylicza po Muszynę.

Supermaraton i wszystkie inne konkurencje tegorocznego Festiwalu Biegowego rozegrane zostaną na takich trasach jak podczas pierwszej edycji. Mimo to również one budzą kontrowersje wśród części samorządowców. - Dziwnym wymogiem organizatorów jest przygotowanie przez nas "grup kibicowania" z ich imiennymi listami- opowiada Marek Janczak, wójt gminy Łabowa.

Berdychowski nie widzi w tym nic zdrożnego. - To niezbędne dla naszej logistyki - wyjaśnia. - Na trasach potrzebujemy nawet 600-800 osób. Nie chodzi jedynie o doping. Ci ludzie mają wspomagać punkty wydawania posiłków i napojów dla biegaczy. Będą ubezpieczeni, dostaną wyżywienie i materiały startowe jak zawodnicy. Mogę też startować w krótszych biegach rozgrywanych w inne dni festiwalu.

Jego zdaniem, udział w organizacji imprezy ma walor wychowawczy dla młodych ludzi. - Rozpala nie tylko chęć uprawiania sportu, ale także pasję społecznej aktywności. Ta zaś jest niezbędna w społeczeństwie obywatelskim - przekonuje Berdychowski.

W I Festiwalu Biegowym w Krynicy-Zdroju wystartowało około 1200 zawodników i zawodniczek. W tym roku udział w imprezie zgłosiło już około 2100 biegaczy i biegaczek. Kolejni wpisują się na listy starowe. Mają jeszcze sporo czasy, bo dugą edycjęzaplanowano od 9 do 11 września.

Koral Maraton to najbardziej presiżowy biegi festiwalu. Najtrudniejszym podczas całej imprezy jest bieg ultramaratoński "Siedem Dolin", rozgrywany na dystansie aż 100 km. W tym roku jego punkt szczytowy znajduje się 1262 m n.p.m. a punkt dolny około 1000 m niżej. Ultramaron Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju będzie eliminacją do najsłynniejszego na świecie ultramaratonu "Ultra-Trail du Mont-Blanc".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Festiwal Biegowy: biegacze nie zatamują ruchu na Sądecczyźnie - Krynica Nasze Miasto

Wróć na krynica.naszemiasto.pl Nasze Miasto