Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hala sportowa Szkoły Podstawowej w Gościszewie została otwarta [ZDJĘCIA]

Piotr Piesik
Oficjalnie już wszystkie szkoły na terenie miasta i gminy Sztum dysponują własnymi salami sportowymi. Odbyła się uroczystość oddania do użytku nowo wybudowanej sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Gościszewie. Jak stwierdził burmistrz Leszek Tabor - to jest bajkowa szkoła. Teraz miejscowa społeczność musi już tylko pomyśleć o wyborze patrona dla placówki oraz ufundowaniu sztandaru.

Gościszewska szkoła była ostatnią na terenie miasta i gminy, gdzie nie było żadnej sali sportowej do zajęć wychowania fizycznego. Lekcje „wuefu” odbywano latem na szkolnym boisku, w innych porach roku na szkolnym holu.

- To uroczystość nie tylko otwarcia tej sali, to uroczystość całej szkoły. Bo to stara ale i nowa szkoła - mówił burmistrz Sztumu Leszek Tabor. - Historia starań o budowę tej sali jest długa, rozpoczęła się w latach 90-tych poprzedniego stulecia, kiedy sztumski samorząd przejął lokalne szkoły. Było to wielkie zobowiązanie dla samorządu, lecz majątek szkolny był bardzo niedoinwestowany. Zarazem pojawiły się duże oczekiwania ze strony mieszkańców. Pojawił się bowiem gospodarz, który znajdował się blisko, pod ręką. Pierwszą rzeczą, za którą zabraliśmy się w Gościszewie, było zbudowanie toalet. Potem wątek sali gimnastycznej stale się przewijał. Byłem naturalnym adresatem tych oczekiwań jako burmistrz, lecz zawsze wyjaśniałem, że musi przyjść ten moment, kiedy będziemy mieli możliwości finansowe zbudowania tego obiektu. Taką decyzję podjęła Rada Miejska poprzedniej kadencji - wspominał burmistrz.

Leszek Tabor podziękował ludziom szczególnie zasłużonym dla powzięcia tej inwestycji: radnemu Andrzejowi Babieczko, sołtysowi Ryszardowi Antoniukowi oraz dyrektorce szkoły Magdalenie Zimińskiej - Sałek.

Szczególnie zabrzmiały w Gościszewie wystąpienia Józefa Sarnowskiego, członka Zarządu Województwa Pomorskiego, oraz Adama Krawca, szefa Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego województwa pomorskiego. Adam Krawiec był przez dwa lata jednym z nauczycieli w szkole w Gościszewie, uczył matematyki. Z kolei Józef Sarnowski doskonale pamięta szkołę, choćby za sprawą zawodów sportowych w których uczestniczył oraz czasów, kiedy jako dyrektor pobliskiego PGR w Koniecwałdzie blisko współpracował z dyrekcją placówki, starając się udzielać wszelkiej możliwej pomocy. Obaj życzyli jak największych sukcesów wszystkim wychowankom szkoły, skoro będą mogli korzystać z tak pięknego obiektu.

Adam Krawiec i Józef Sarnowski wręczyli Piotrowi Ostrowskiemu, długoletniemu nauczycielowi szkoły w Gościszewie oraz radnemu Sztumu honorowy medal „De nihilo nihil fit” w uznaniu zasług dla społeczności lokalnej.

Piotr Ostrowski sięgnął do przeszłości szkoły, której pierwszy budynek powstał jeszcze w roku 1875, jako parterowy. Dość szybko nadbudowano piętro. Jednak dopiero w roku 1963 podjęto dalszą rozbudowę szkoły, w kierunku kościoła. Choć kilka lat temu przeprowadzono gruntowną termomodernizację, po której szkoła zmieniła diametralnie wygląd, to następną dużą inwestycją była właśnie budowa sali sportowej.

Nowy obiekt poświęcił ks. Edward Słowik, proboszcz parafii w Gościszewie.

Po przecięciu symbolicznej wstęgi przyszedł czas na występy artystyczne dzieci i młodzieży z Gościszewa. Gromkie brawa zebrali zwłaszcza najmłodsi za wykonanie poloneza „Pożegnanie Ojczyzny” M. Ogińskiego. Odbyły się też pierwsze rozgrywki sportowe.

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto