Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Idzie zima, uważajmy na drodze!

opr. PP
Śnieg, błoto pośniegowe, oblodzona nawierzchnia jezdni, częste opady atmosferyczne i szybko zapadający zmrok - to utrudnienia z jakimi zimą zmierzyć się muszą uczestnicy ruchu drogowego. Zima z pewnością nie jest sprzymierzeńcem kierowców, rowerzystów ani pieszych. Jak się do niej przygotować - radzą policjanci.

Odpowiednio przygotowane do zimowych warunków auto daje większe gwarancje bezpiecznego podróżowania. Każdy odpowiedzialny kierowca powinien przed pierwszymi mrozami upewnić się, że jego auto jest sprawne technicznie. Szczególnie w tym czasie trzeba pamiętać o prawidłowym ustawieniu reflektorów oraz sprawdzeniu działania pozostałych świateł pojazdu, uzupełnieniu płynów eksploatacyjnych, wymianie opon na zimowe oraz sprawdzeniu ich stanu. Przed każdą podróżą, jeżeli jest taka potrzeba, odśnieżamy samochód, czyścimy szyby, reflektory i tablice rejestracyjne. Warto śledzić na bieżąco prognozy pogody i być przygotowanym na zmienne i niesprzyjające użytkownikom dróg warunki atmosferyczne i uwzględniając je - odpowiednio wcześniej rozpoczynać każdą podróż.

O zachowanie szczególnej ostrożności na drogach i korzystanie z nich z wyobraźnią i odpowiedzialnością policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego, w tym również do rowerzystów i pieszych. Piesi poruszający się wzdłuż drogi, gdzie nie ma chodnika muszą korzystać z lewego pobocza. Zimą na poboczach często zalega śnieg i lód i w tym przypadku pieszy może korzystać z jezdni, pamiętając o tym, żeby maszerować jak najbliżej jej lewej krawędzi
i ustępować pierwszeństwa nadjeżdżającym pojazdom. Rowerzystom przypominamy o obowiązkowym wyposażeniu jednośladu. Zgodnie z prawem ruchu drogowego rower powinien mieć: z przodu jedno światło barwy białej lub żółtej selektywnej, z tyłu - jedno światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające, dzwonek lub inny sygnał alarmowy oraz sprawny, działający hamulec.

Zarówno pieszy, jak i rowerzysta powinni pamiętać o nałożeniu na siebie elementów odblaskowych. Na osoby do 15 roku życia poruszające się po zmroku poza terenem zabudowanym prawo o ruchu drogowym nakłada obowiązek noszenia elementów odblaskowych, pozostałe osoby powinny wyposażać się w odblaski ze względu na zdrowy rozsądek. Zimą, gdy szybko zapada zmrok, a droga hamowania pojazdów jest wydłużona, kierowca zauważy nieoświetlonego pieszego czy rowerzystę w odległości 30 - 40 metrów przed sobą i nie zawsze zdąży go w porę ominąć czy zahamować. Rowerzysta lub pieszy wyposażony w odblask, kamizelkę odblaskową lub nawet latarkę jest widoczny dla kierowcy już z odległości około 120 – 160 metrów, co za tym idzie – kierowca ma możliwość zredukować prędkość auta, bezpiecznie go ominąć lub w porę wyhamować.

Policjanci są zgodni - elementy odblaskowe zmniejszają ryzyko zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów i niejednokrotnie ratują ich zdrowie i życie. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, mundurowi apelują o odpowiedzialną uczestnictwo w ruchu drogowym, zgodne nie tylko z przepisami, ale również ze zdrowym rozsądkiem.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto