Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klub Plastyków Paleta świętował 5-lecie istnienia. Rozmowa z Hanną Uchmańską

Katarzyna Łęgowska
fot. Archiwum klubu
Klub Plastyków Paleta niedawno świętował 5-lecie istnienia, z tej okazji zorganizowano wernisaż. O działalności sztumskiego Klubu Plastyków Paleta rozmawiamy z jego prezesem, Hanną Uchmańską.

Jak powstał Klub Plastyków Paleta?
Na początku 2010 roku wraz z Krystyną Jażdżewską- Baranowską i Alicją Bartnicką, przy pełnej akceptacji ówczesnego dyrektora SCK, Andrzeja Grześków, podjęłam inicjatywę stworzenia na terenie powiatu sztumskiego struktury zrzeszającej plastyków. Dzięki tej współpracy, 17 lutego 2010 roku w Zamku Sztumskim odbyło się pierwsze zebranie organizacyjne Klubu Plastyków, który nazwaliśmy "Paletą". Na spotkaniu pojawiło się wielu pasjonatów sztuki, którzy pragnęli uczestniczyć w tym artystycznym projekcie. Właśnie wtedy powołaliśmy pierwsze władze klubu, prezesem została Alicja Bartnicka, zastępcą Krystyna Jażdżewska-Baranowska, sekretarzem Hanna Uchmańska, a skarbnikiem Aurelia Sitek- Juszczak. Przyjęliśmy Statut i ustaliliśmy główne kierunki działania. Klub liczył wówczas 25 osób i zrzeszał malarzy, rysowników, rzeźbiarzy, fotografików, twórców rękodzieła artystycznego oraz poetów z powiatów sztumskiego i malborskiego.

Jak zmieniał się klub na przestrzeni lat?
W ciągu minionych pięciu lat zmieniały się władze klubu, niektórzy członkowie odchodzili szukając dla siebie innych form i miejsc samorealizacji, ale na ich miejscu pojawiali się nowi, by właśnie tu rozwijać swoje artystyczne zainteresowania, doskonalić warsztat twórczy lub dzielić się swoimi doświadczeniami. Jedno nigdy nie uległo zmianie, Klub Plastyków Paleta łączy wszystkich, którym w duszy gra sztuka i z potrzeby serca pragną spotykać się z ludźmi, którzy czują podobnie. Niezmienne jest też to, że działalność Klubu wspierana jest przez dyrekcję i pracowników SCK, za co serdecznie dziękujemy.

Jak często odbywają się spotkania klubu?
W każdą środę od godz. 15. do 18. mamy spotkania warsztatowe w SCK, na których uczestnicy mogą doskonalić swoje umiejętności, a nawet uczyć się malarstwa i rysunku od podstaw. Doświadczeni artyści służą swoją pomocą i dobrą radą. Ponadto raz w miesiącu mamy spotkania organizacyjne, na których omawiamy wszelkie sprawy bieżące, planujemy kolejne warsztaty oraz dyskutujemy na temat wystaw.

Ilu członków zrzesza klub?
Obecnie mamy w naszym gronie 20 artystów, ale już wiemy, że wkrótce ta liczba się powiększy. Wystawa, którą zorganizowaliśmy z okazji naszego pięciolecia, sprawiła, że kolejne dwie osoby otworzyły się na współpracę z nami. Około 15 osób należy do Palety od chwili, gdy powstała.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak działa sztumskie stowarzyszenie Przyjaciele Dzieci

Kto może wziąć udział w warsztatach?
Naszą ofertę kierujemy przede wszystkim do ludzi dorosłych, a nawet seniorów. Wystarczy być członkiem naszego klubu. Każdy kto przyjdzie na zajęcia może zapoznać się z naszym systemem pracy i zdecydować, czy chce należeć do naszego grona. Opłata członkowska jest symboliczna, zaledwie 10 zł miesięcznie, ale i konieczna, ponieważ przeznaczamy ją na potrzeby klubu.

Co musi posiadać osoba, która chce dołączyć do Palety?
Dobre chęci, humor, pasję i odrobinę talentu. U nas naprawdę można się rozwinąć artystycznie. Są wśród nas tacy członkowie klubu, którzy przychodzą na wszystkie zajęcia warsztatowe, mimo że należą do Palety od pięciu lat. Wynika to z chęci ciągłego doskonalenia swoich umiejętności pod okiem fachowców.

Jaki był największy sukces klubu?
Myślę, że takim sukcesem jest każda wystawa, która pozwala nam wyjść poza SCK i zaprezentować twórczość klubowiczów szerszemu gronu. Bardzo nas cieszy, kiedy wernisaże naszych prac przyciągają wielu odbiorców, a często tak właśnie się zdarza.

Co świadczy o wyjątkowości Palety?
Myślę, że działalność naszego klubu jest pewnym ewenementem, ponieważ zrzeszamy członków również z Malborka, a nieczęsto się zdarza, by dwa tak różne miasta ściśle współpracowały ze sobą. W tym przypadku sztuka stworzyła pomost między nami i udowadnia, że w tej dziedzinie nie istnieją żadne granice. Ponadto panuje u nas rodzinna atmosfera, a to wcale nie takie powszechne w tego typu grupach, ponieważ każdy artysta jest indywidualnością.

Rozmawiała
Katarzyna Łęgowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto