Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrowersje. Kto płaci podatek od psa?

MC
Piotr Szymański
W gminie Dzierzgoń w tegorocznym budżecie zaplanowano przychód 200 złotych z tytułu podatku od posiadania psa. Przy rocznej stawce 20 złotych, oznacza to, że za swoje czworonogi zapłaci tylko 10 osób!

– Dochody budżetu planujemy realistycznie według wykonania z poprzedniego roku – wyjaśnia Halina Redlin, skarbnik gminy Dzierzgoń. - W roku 2011 tytułem opłat za posiadanie psa do budżetu wpłynęło 160 złotych, więc w tym roku założyliśmy wpływy na podobnym poziomie.

Drugą gminą "przodującą" w tej kwestii jest Stary Dzierzgoń, gdzie za swoje psy płacą jedynie ...trzy osoby. Stary Dzierzgoń w ciągu roku wzbogacić się ma "aż" o 100 złotych i to zakładając, że właściciele rzeczywiście uiszczą należność.

– Nie chcę oceniać naszych mieszkańców ale z tą ściągalnością jest bardzo słabo – mówi anonimowo jeden z pracowników gminy. - Mentalność ludzi jest taka, że nie przyznają się do swoich psów.

Tymczasem w niemal o połowę mniej licznej gminie Stary Targ te same wpływy przewidziane są na poziomie 14 500, w gminie Mikołajki Pomorskie w wysokości 2 325 złotych, a w całej gminie Sztum na 22 350 złotych. Choć te sumy są znacznie wyższe niż w Dzierzgoniu i Starym Dzierzgoniu, to niektórzy wójtowie skarżą się na słabą ściągalność tej opłaty, ludzie maja psy ale nie zgłaszają tego do urzędu. Jednak w myśl przepisów muszą to robić – psa należy bezwzględnie zgłosić do właściwego wydziału oraz przedstawić świadectwo szczepienia czworonoga. Dodatkowo posiadacze psów ras uznanych za niebezpiecznie powinni posiadać zezwolenie na jego utrzymywanie.

Stawki nie są wysokie – kilkadziesiąt złotych rocznie wpłacane przez posiadaczy psów są kroplą w morzu potrzeb przy spełnianiu ustawowego obowiązku gmin dotyczącego przeciwdziałania bezdomności zwierząt i zapewniania bezpieczeństwa ich mieszkańcom. Koszty te znacznie przewyższają "psie" wpływy do gminnych kas.

– Odłowienie jednego wałęsającego się psa kosztuje nas około 1000 złotych – mówi Bożena Karman, skarbnik gminy Stary Dzierzgoń. – Nasz plan wpływów z opłat za posiadanie psów to 100 złotych, a już w tym roku mieliśmy pierwsze odłowy.

Do 2008 roku w Polsce obowiązywał podatek od posiadania psa i musiał opłacać go każdy właściciel czworonoga, teraz zaś nazwa tej należności zmieniła się na opłatę z tytułu posiadania psa i jest różna dla każdej gminy. Opłata, w przeciwieństwie do podatku, nie jest obligatoryjna, a to oznacza, że każdy samorząd samodzielnie ustala jej obowiązywanie i wysokość. Stąd Rady Gmin zwykle uchwalają co roku nową stawkę tej opłaty, a jest ona bardzo różna ale należy pamiętać, że jeśli jest uchwalona, to jest obowiązkowa. W Dzierzgoniu obowiązuje od kilku lat ta sama wysokość i jest to 20 złotych za jednego psa i po 8 złotych za każdego następnego, nieco wyższe stawki mają Sztum ( 30 zł ) i Stary Dzierzgoń ( 31 zł ). Najwięcej zapłacić muszą mieszkańcy gminy Stary Targ, bo aż 40 złotych za jednego psa. Z mocy ustawy zwolnieni z opłaty są właściciele gospodarstw rolnych posiadający maksymalnie dwa psy a także osoby niepełnosprawne czy powyżej 65 roku życia prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto