Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skażone mięso na Pomorzu. Drób zawierał fipronil

Jacek Skrobisz
123rf
W mięsie drobiowym, które pod koniec lipca trafiło z Niemiec m.in. na Pomorze, wykryto fipronil, środek owadobójczy stosowany do zwalczanie pcheł i kleszczy. Wykazało to badanie, o wynikach których poinformował 21 sierpnia Główny Inspektorat Weterynarii.

Jak poinformował w poniedziałkowym komunikacie Główny Inspektorat Weterynarii, mięso, w którym został wykryty fipronil (obecny na poziomie 0.016 mg/kg), zostanie skierowane do utylizacji. Niestety, część skażonego drobiu trafiło wcześniej do dystrybucji m.in. w Malborku i Sztumie.

Mięso trafiło do Polski pod koniec lipca br. Drób znalazł się m.in. w hurtowniach w Gdańsku i Gdyni, a po rozczłonkowaniu na tusze miał trafić m.in. do sprzedaży w Malborku i Sztumie. Służby tłumaczą, że nie mogły wcześniej podjąć działań zapobiegawczych.

- Mięso trafiło do Polski pod koniec lipca, ale o zagrożeniu służby dowiedziały się po dwóch tygodniach. Komunikat ostrzegawczy po tym czasie wystosowały służby niemieckie – wyjaśniał na portalu internetowym Radia Gdańsk Paweł Niemczuk, główny lekarz weterynarii - W toku postępowania zapewne dowiedziano się o kolejnych zakładach w Niemczech, które wysyłały do Polski i innych krajów produkty mogące zawierać lub zawierające ten środek. Z tego powodu i my dowiedzieliśmy się o tym 14 sierpnia.

A zatem część mięsa została już sprzedana i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Malborku, której podlegają powiaty malborski i sztumski, nie miała już co rekwirować.

Jak informuje Radio Gdańsk, do Polski trafiło prawie 5 tysięcy sztuk drobiu zawierającego fipronil. Unijne przepisy zabraniają jednak stosowania go wobec zwierząt, hodowanych w celach konsumpcyjnych. Substancja, zwłaszcza w dużych ilościach, jest szkodliwa dla człowieka i negatywnie wpływa na pracę nerek i wątroby.

- Inspekcja Weterynaryjna współpracuje w tej sprawie z właściwymi organami w kraju, w państwach członkowskich i z Komisją Europejską w celu usprawnienia koordynacji dochodzenia i wprowadzania środków zaradczych mających na celu ochronę zdrowia konsumenta – poinformował w poniedziałek Główny Inspektorat Weterynarii.

Przypomnijmy. W sierpniu sanepid wykrył i wycofał 40 tysięcy skażonych jaj, które trafiły do trzech województw.

Zobacz więcej: Toksyczne jajka dotarły do Polski. Podejrzane partie w trzech województwach

[TVN24]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto