Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztum. Pionkiem po ziemi sztumskiej czyli powiatowa gra

Piotr Piesik
Podróże pionkami po ziemi sztumskiej to świetna zabawa i sposób na poznanie okolicy
Podróże pionkami po ziemi sztumskiej to świetna zabawa i sposób na poznanie okolicy P. Szymański
Świetnym prezentem dla osoby w każdym wieku będzie gra planszowa, którą przygotowuje redakcja "Polski Dziennika Bałtyckiego". Czekamy na propozycje miejsc, wartych umieszczenia na sztumskiej grze planszowej

Będą to wędrówki po powiecie sztumskim, śladem najciekawszych miejsc, wartych obejrzenia, a przynajmniej przeczytania o nich kilku podstawowych informacji.
Podobną grę wydano już dla sąsiadującego z naszym powiatu kwidzyńskiego. Warto więc zapoznać się z jej zasadami. Są niezwykle proste, a gra przypomina nieco "chińczyka", lecz bez zbijania pionków przeciwnika.
Startujemy w Kwidzynie. Trasa gry wiedzie przez poszczególne gminy powiatu, "zahaczając" o miejsca znane z racji wielkich wydarzeń historycznych, atrakcji przyrodniczych lub ciekawych pomysłów gospodarczych. Część pól jest wyróżniona numerami od 1 do 25. Jeżeli nasz pionek znajdzie się akurat na takim polu, musimy przeczytać znajdujące się na planszy objaśnienie i zastosować do instrukcji. Czasem oznacza to szybsze pójście pionkiem do przodu, czasem utratę kolejki.
Przykłady? Już pole nr 1 zawiera objaśnienie - na jednym z kwidzyńskich rond (a jak czytamy na planszy, jest tych rond aż 16) pojechałeś w niewłaściwym kierunku, cofasz się więc o jedno pole. Pole nr 4 to Jaromierz w gminie Gardeja. Czytamy - w Jaromierzu zastałeś piękną, słoneczną pogodę, więc postanowiłeś spędzić dzień nad jeziorem Kucki, na opalanie i kąpiel tracisz jedną kolejkę. Pole nr 11 to Kaniczki w gminie Sadlinki. Czytamy - stajesz w cieniu domu podcieniowego, ponieważ wokół nikogo nie ma, pędzisz dwa pola do przodu, aby dowiedzieć się jak najwięcej o takim budownictwie.
Wygrywa ten, kto najszybciej dotrze swoim pionkiem do mety, pokonując wszystkie bariery i wykonując zadania. Gra jest przeznaczona dla dwóch do czterech osób. Jej zasady można jednak urozmaicać na własną rękę, np. dołożyć zbijanie pionków, które weszły na to samo pole. Po zakończeniu rozgrywki warto jeszcze poczytać poszerzone informacje o ciekawych miejscach, znajdujące się po drugiej stronie planszy.
Jakie zakątki powiatu sztumskiego powinny znaleźć się na planszy, która będzie podstawą do naszej, powiatowej gry? W gronie redakcyjnym sporo propozycji już padło, lecz odwołujemy się tu do naszych czytelników. Prosimy o Wasze wskazówki oraz podpowiedzi. Na ich bazie zbudujemy zestaw ciekawostek, oznaczających atrakcyjne miejsca, na których zatrzymywać się będą pionki graczy.
Na propozycje oczekujemy w naszej sztumskiej redakcji - ul. Galla Anonima 9/2, do 23 lipca. Można również skorzystać z poczty elektronicznej, wysyłając listy pod adresem [email protected].
Wśród autorów najciekawszych propozycji rozlosujemy nagrody niespodzianki.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto