Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztumianin nowym hetmanem polskiego rycerstwa

Piotr Piesik
Archiwum
Arkadiusz Dzikowski, mistrz Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej, został nowym Hetmanem Wielkim Kapituły Rycerstwa Polskiego. Gratulujemy!

Przez 18 lat sprawował funkcję Hetmana Wielkiego Kapituły Rycerstwa Polskiego**Tadeusz Antoni Pagiński, znakomity fechmistrz, człowiek niezwykle zasłużony dla współczesnego ruchu rycerskiego. Na dwa lata przed upływem kadencji hetman postanowił złożyć urząd. Jego przywilejem jest wskazanie następcy, którym został Arkadiusz Dzikowski, mieszkaniec Sztumu, od dwudziestu lat mistrz Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej**. Hetmańską buławę dzierżyć będzie do roku 2017, kiedy zbierze się Kapituła Generalna, by wybrać hetmana już zgodnie z obowiązującą kadencyjnością.

- Nie było dotąd takiego precedensu, by hetman ustępował przed upływem kadencji - przyznaje Arkadiusz Dzikowski.

Nowy hetman jest postacią w środowisku rycerskim doskonale znaną. W pełnej zbroi uczestniczył w inscenizacjach historycznych na polach Grunwaldu i pod murami Malborka, organizował turnieje i widowiska rycerskie na zamku w Sztumie, przede wszystkim swoim przykładem zachęca innych do zainteresowania historią średniowiecza - i nie tylko. Uczą się fechtunku, łucznictwa, dawnego tańca i etykiety dworskiej, samodzielnie wykonują elementy uzbrojenia i rycerskiego ekwipunku. Na zaproszenie sztumskiego bractwa do dawnej letniej rezydencji wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego w Sztumie zjeżdżali goście z całego kraju i z zagranicy, niczym przed wiekami na krzyżowe wyprawy przeciwko poganom zamieszkującym ziemie pruskie. Stąd m.in. organizacja turnieju rycerskiego im. księcia Albrechta Habsburga, zapisanego w historii Sztumu. Dla mieszkańców miasta nie jest niczym dziwnym widok rycerskiego obozu na zamkowych błoniach i uzbrojonych w kopie oraz miecze rosłych mężczyzn na bojowych koniach.

Jak podaje Magdalena Grodecka z Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej, Kapituła Rycerstwa Polskiego to największa w Polsce organizacja zrzeszająca stowarzyszenia zajmujące się rekonstrukcją historyczną. Główną siedzibą Kapituły jest zamek w Gniewie, gdzie w Sali Rycerskiej zobaczyć można obrazy, przedstawiające historię współczesnych bractw. Na zamku Chojnik przechowywana jest Złota Księga - zbiór praw, spis członków Konwentu (wchodzą do niego posłowie regionów: Pomorza, Prus, Wielkopolski, Mazowsza, Małopolski oraz Śląska) oraz wyróżniających się rycerzy i dam. Na zamku w Bolkowie przechowywany jest Złoty Graal, symbol cnót rycerskich.

Hetman Arkadiusz Dzikowski nie ukrywa, że przez dwa najbliższe lata sporo chciałby przeprowadzić, dla dobra całego środowiska. - Chcę zintensyfikować pracę Kapituły, zwłaszcza pod względem promowania działań rekonstrukcyjnych grup rycerskich. Tak w kraju jak i za granicą. Odnosimy wiele sukcesów, o których zbyt mało się mówi, a szkoda - dodaje nowy hetman.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzierzgon.naszemiasto.pl Nasze Miasto