Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztumskie Święto Miodu w sobotę w SCK

Piotr Piesik
Archiwum organizatorów
Sztumskie Święto Miodu organizuje w sobotę, 14 listopada Wielka Konfraternia Zacnego Jadła, Napitku i Rękodzieła z Parpar koło Sztumu wspólnie z Powiślańską Organizacją Turystyczną.

Kto szuka złocistego, słodkiego miodu wprost z Powiśla, innych produktów pszczelich, kto sam w domowych pieleszach zajmuje się syceniem miodu - wszyscy powinni tego dnia zawitać do Sztumu.

Konfratrzy mają wielkie doświadczenie w organizowaniu podobnych spotkań - systematycznie spotykają się na Degustacjach Kulinarnych w Parparach, urządzają też warsztaty w Izbie Smaku (warto zwrócić uwagę na nazwy!), na których masują wyborną kiełbasę według starych receptur, innym razem zaś metkę sztumską albo nawet ...parówki, w ogóle nie przypominające tych, o których krążą niepochlebne dowcipy.

Na zaproszenie Witolda Cyranowicza - kanclerza Wielkiej Konfraterni - przyjadą najlepsi krajowi specjaliści od miodu: dr Piotr Libera - badacz dziejów bartnictwa, pszczelarstwa i miodosytnictwa na naszych ziemiach oraz Janusz Luty - ekspert z dziedziny wyrobu miodów pitnych, który będzie opowiadać m.in. o sposobach domowego sycenia miodu i uniknięcia jego zepsucia. Na prelekcje i wykłady zarezerwowano salę Sztumskiego Centrum Kultury, ponieważ miodosytnictwo cieszy się stale rosnącym powodzeniem. Wszak przodkowie nasi nie wino lub okowitę pijali a miód i piwo.

Częścią Sztumskiego Święta Miodu będzie XII Ogólnopolski Konkurs Miodów Pitnych. Oceniane w nim będą rynkowe czwórniaki oraz wszelkiego rodzaju domowe miody pitne. Zgłosić mogą się więc wszyscy, którzy sami sycą miód i chcieliby poddać napitek krytycznej ocenie fachowców. Zgłoszenia w dniu Święta, od godziny 10. Notabene to Wielka Konfraternia zorganizowała w Parparach pierwszy w kraju kurs sommelierów miodów pitnych, zakończony egzaminem i wydaniem certyfikatów. zajmują się nieprofesjonalnie syceniem miodu. Będzie ponadto wiele niespodzianek, szczegóły na zamieszczonym obok plakacie.

- Na Powiślu nie mamy uciążliwego przemysłu, są za to cenne uprawy rolne i leśne, dzięki którym działa tu wielu pszczelarzy. Na jarmarku miodów i produktów pszczelich można będzie więc znaleźć dosłownie wszystko, co tylko z miodem jest związane - zaprasza do Sztumu kanclerz Witold Cyranowicz.

Patronat medialny nad Sztumskim Świętem Miodu przyjęła redakcja "Dziennika Bałtyckiego".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto