Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Daj "drugie życie" zbędnym przedmiotom. Mogą się przydać komuś innemu! ZDJĘCIA

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Masz w domu niepotrzebną rzecz, na przykład ubranie, książkę, przedmiot o niedużych gabarytach? Zastanawiasz się co z nią zrobić, bo szkoda wyrzucić, bo komuś jeszcze może się przydać? Przynieś ją na Dni Ziemi Sztumskiej.

Podczas tegorocznych Dni, w sobotę, 3 września w godz. 14-18 w Parku Miejskim, będzie czynny punkt wymiany rzeczy „Drugie życie”. Wymiana rzeczy jest bezpłatna - pozbędziesz się czegoś - coś zyskasz. Zyska też nasze środowisko.

Akcja realizowana jest w ramach projektu „Sztum circular economy – odpowiedzią na współczesne wyzwania klimatyczne” współfinansowanego z Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” oraz ze środków budżetu państwa.

Przypominamy, że projekt "Sztum Circular Economy" zainaugurowano w Sztumie 8 czerwca tego roku - konferencją w Bibliotece „Kwadro”. Założeniem projektu jest promowanie i wdrażanie idei gospodarki obiegu zamkniętego, poprzez realizację działań inwestycyjnych i szerokiego zakresu działań edukacyjno-promocyjnych.

Czym jest circular economy - gospodarka obiegu zamkniętego? Jest to globalny model rozwoju gospodarczego promujący eko-innowacyjne rozwiązania oraz spełniający następujące założenia: a) wartość dodana surowców/zasobów, materiałów i produktów jest maksymalizowana w łańcuchu wartości tj. od projektanta do konsumenta; b) ilość wytwarzanych odpadów jest minimalizowana, a powstające odpady są zagospodarowywane zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami (zapobieganie powstawaniu odpadów, przygotowywanie do ponownego użycia, recykling, inne sposoby odzysku, unieszkodliwienie.

Najpoważniejszym zadaniem realizowanym w ramach circular economy w Sztumie jest budowa nowoczesnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Sztumskim Polu. Jest to kolejne działanie służące ochronie środowiska naturalnego w bezpośrednim sąsiedztwie miasta. Przypomnijmy, że w 2021 roku Sztum otrzymał wyróżnienie za jakość powietrza w ramach ministerialnej inicjatywy „Miasto z klimatem”. W nagrodę gmina uczestniczy w projekcie doradczym, którego efektem będzie tzw. mapa drogowa transformacji energetycznej miasta.

Jak już pisaliśmy, Sztum uzyskał 60 tys. euro na przygotowanie koncepcji inwestycyjnej transformacji energetycznej gospodarki wodno-ściekowej.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto