Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ginekologia, położnictwo i pediatria. Decyzja w sprawie tych oddziałów jeszcze nie zapadła!

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Kwestia zmian własnościowych i struktury szpitala w Sztumie budzi wiele emocji i obaw w sztumskim społeczeństwie. Pacjenci i pracownicy tej największej placówki służby zdrowia w powiecie obawiają się zwłaszcza o los trzech oddziałów - ginekologicznego, położniczego i dziecięcego. Czy te oddziały, kluczowe dla zdrowia kobiet i dzieci, przetrwają, czy też, czego boi się wielu - przestaną istnieć?

Pytanie o przyszłość oddziałów zadaliśmy dr. nauk medycznych Pawłowi Kaźmierczakowi, dyrektorowi medycznemu i członkowi zarządu Grupy American Heart of Poland. Spółka ta, przypomnijmy, jest jedynym kontrahentem chętnym na przejęcie szpitala od jego dotychczasowego operatora - spółki Szpitale Polskie. Co stanie się z ginekologią, położnictwem i pediatrią po ewentualnym przejęciu sztumskiej placówki przez AHP.

- Na tym etapie rozmów, które American Heart of Poland prowadzi ze starostwem w Sztumie, żadne decyzje w sprawie pozostawiania lub likwidowania oddziałów jeszcze nie zapadły. Myślę, że dzisiaj jest za wcześne by o tym rozmawiać. Obecnie bardzo ważne jest to, by przygotować dla szpitala rzeczywisty, możliwy do wdrożenia plan rozwoju na najbliższe 20 lat i ten plan jak najszybciej zacząć realizować. Taki jest cel naszej spółki i taką ofertę złożyliśmy staroście - odpowiedział naszemu reporterowi dyrektor Paweł Kaźmierczak, który też dodał: - Plan inwestycyjny, który chcielibyśmy zrealizować w czasie minimum od 36 do 60 miesięcy od podpisania umowy - opiewa na kwotę ponad 100 mln zł. Inwestycja zakłada m. in. zarówno poprawę warunków bytowych jak i doposażenie w sprzęt medyczny.

Szpital, jak zauważył dr Paweł Kaźmierczak, nie może funkcjonować bez ludzi, dlatego też nowy, ale wciąż jeszcze potencjalny operator, zapewnia, że o wszystkich planach zmian będzie również rozmawiać z załogą - lekarzami, pielęgniarkami, pracownikami pomocniczymi, którzy pracują bądź pracowali w tym szpitalu ("tak byśmy mogli cel - jakim jest utrzymanie i rozwój szpitala wspólnie zrealizować " - podkreśla przedstawiciel American Heart of Poland).

Dr. Pawła Kaźmierczaka zapytaliśmy jeszcze o to, jakie będą dalsze kroki nowego operatora, gdyby oczywiście doszło do podpisania umowy ze starostwem.

- Po stronie starostwa i po stronie spółki mamy szereg czynności administracyjnych, które musimy szybko dopełnić. Dotyczy to na przykład uzyskania określonych zgód, koncesji, ale również cesji kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia ze spółki Szpitale Polskie na naszą spółkę. W związku z tym wspólnie zakreśliliśmy horyzont czasowy - którym jest 30 czerwca tego roku. Do tej daty powinniśmy zakończyć wszystkie czynności przygotowawcze, tak abyśmy mogli zacząć jak najszybciej działać - mówi dyrektor medyczny American Heart of Poland, dodając, że ten czas nie będzie jednak jedynie poświęcony czynnościom administracyjnym.

- Na pewno będzie potrzebny szczegółowy audyt tego, co obecnie dzieje się w szpitalu - jakie są bieżące potrzeby, jak wyglądają obsady kadry medycznej oraz niemedycznej. Przed nami jest więc bardzo dużo pracy operacyjnej nie tylko administracyjnej - zapowiedział dr Paweł Kaźmierczak.

Czy właśnie ten czas przesądzi o losie trzech oddziałów sztumskiego szpitala?

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto