Sztum. Zawodnik Zantyra pokonał dystans ultramaratonu. Dwie sekundy robią różnicę! Zszedł poniżej 10 godzin

Radosław Konczyński
Archiwum LKS Zantyr Sztum
Tak się przechodzi do historii sztumskiej lekkoatletyki. Sławomir Najda przebiegł dystans 100 km w czasie poniżej 10 godzin. Poniżej także podsumowanie innych startów przedstawicieli LKS Zantyr w miniony weekend.

Sławomir Najda startował w sobotę (19 września) w morderczym biegu w Owińsku koło Poznania. Na trasach Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka odbył się II Zielonka Challenge-Ultra 100+. Reprezentant sztumskiego Zantyra zajął 3 miejsce open, uzyskując czas... 9.59.58 godziny!

- Sławek wpisał się w annały sztumskich biegów jako drugi, który przebiegł dystans 100 km, ale z najlepszym czasem. Pierwszym, który tego dokonał, był Mirosław Kucharski w 2010 roku z czasem 10.18.18 godziny w Supermaratonie Kalisia w 2010 r. Sławek dołączył do grona takich sztumskich zawodników, jak wspomniany Mirosław Kucharski, Lech Piotrowski i Sławomir Rozenberg z Biegu Rzeźnika, jak Bartosz Mazerski – zdobywca Korony Maratonów Ziemi czy ultramaratończyk Mirosław Anaczkowski. Doskonała promocja Sztumu i LKS Zantyr – gratuluje Ryszard Mazerski, prezes klubu.

Starty młodzieży LKS Zantyr Sztum

W ostatnich dniach startowali też młodsi zawodnicy. Igor Tyburski w piątek (18 września) zameldował się w finale biegu na 3000 m podczas mistrzostw Polski juniorów młodszych w Radomiu. Miał trudne zadanie, bo rywalizował z przeciwnikami o rok starszymi. Zajął 19 miejsce, ale są powody do zadowolenia, bo z dotychczasowej swojej „życiówki” urwał aż 10 sekund. Obecnie jego najlepszy wynik to 9.27,08 minuty.

Igor był szósty w swoim roczniku 2004. Popisał się dobrym finiszem. Zdobył kolejne dwa punkty dla LKS Zantyr do współzawodnictwa sportu młodzieżowego. Mamy już 19 pkt – informuje Ryszard Mazerski.

Młodzicy startowali w niedzielę (20 września) na mityngu zakończenia sezonu LA w Słupsku. Oto ich wyniki:

• Weronika Sokalska – skok w dal – 4,35 m
  • Antonina Rygielska – 80 m ppł. – 13,63 s, 200 m ppł. – 34,54 s;
  • Nikodem Kwiatkowski – w dal – 5,12 m;
  • Oskar Lewandowski – w dal – 5,10 m.

Zantyr Sztum w Pucharze Nordic Walking

Z kolei mocna ekipa LKS Zantyr startowała w niedzielę (20 września) w zawodach Pucharu Nordic Walking, które odbyły się w Białym Borze. Reprezentacja Sztumu zdobyła dziesięć miejsc na podium i wygrała w rywalizacji drużynowej kobiet na 5 km. Wyjazd był dofinansowany ze środków publicznych w ramach zadania „Rozwój i popularyzacja marszów Nordic Walking wśród społeczeństwa Miasta i Gminy Sztumu”.

Wyniki kobiet na 5 km:

• 1. w kat. 30-39 – Małgorzata Telega – 35.46,20 minuty (7 m. open K)
  • 2. w kat. 18-29 – Kinga Langmeser – 36.01,30 (8 m. open K)
  • 2. w kat. 40-44 – Monika Malinowska – 36.10,45 (9 m. open K)
  • 3. w kat. 45-49- Bożena Grabowska – 36.49,15 (12 m. open K)
  • 6. w kat. 45-49 – Ewa Ruczyńska – 37.46,00 (24 m. open K)
  • 3. w kat. 65-69 – Irena Kołpak – 39.17,85 (35 m. open K)
  • 4. w kat.6-64 – Jadwiga Halik-Lewandowska – 39.24,15 (37 m. open K)
  • 1 w. kat. 70-74 – Barbara Gruszka – 44.03,55
  • 3. w kat. 70-74 – Grażyna Malinowska – 45.18,85
  • 4. w kat. 70-74 – Maria Mazerska – 45.21,20
  • 10. w kat. 55-59 – Alicja Czwerenko - 50.21,75
  • 1 miejsce drużynowo kobiet (M. Telega, K. Langmeser, M. Malinowska) – 1.47,57 godziny.

Startowało 100 zawodniczek.

Wyniki mężczyzn 5 km:

• 2. w kat. 45-49 – Jacek Grabowski – 32.33,65 minuty (14 m. open M)
  • 6. w kat. 18-29 – Andrzej Stępień – 34.05,40 (22 m. open M)
  • 5. w kat. 60-64 – Leszek Tabor – 35.36,35 (36 m. open M)
  • 3. w kat. 70-74 – Jan Kołpak – 35.37,60 – 38 m. open M
  • 3. w kat. 65-69 – Ryszard Olszewski – 36.29,95 (47 m. open M)
  • 4. w kat. 65-69 – Roman Lewandowski - 38.08,95
  • 7. w kat. 70-74 – Antoni Mazurkiewicz – 38.27,30
  • 5. w kat. 65-69 – Mirosław Podolski – 39.51,85
  • 3 miejsce drużyny mężczyzn (J. Grabowski, A. Stępień, L. Tabor) – 1.42,14 godziny.