Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

180 osadzonych ma podjąć pracę w nowej hali w Zakładzie Karnym w Sztumie

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Archiwum OISW Gdańsk
Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś złożył wizytę w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w Gdańsku. Wręczył nominacje, m.in. dla nowego dyrektora Zakładu Karnego w Sztumie mjr. Mariana Szałkowskiego. Podczas spotkania podano także informacje nt. programu "Praca dla więźniów", realizowanego także w Sztumie.

Jak informuje Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Gdańsku, wiceminister Michał Woś w towarzystwie wicewojewody pomorskiego Michała Bąkowskiego, dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Gdańsku płk. Andrzeja Tesarewicza, jego zastępcy ppłk. Adama Poćwiardowskiego i dyrektora Aresztu Śledczego w Gdańsku płk. Artura Króla udali się do hali produkcyjnej MIGB Mazowia przy Areszcie Śledczym w Gdańsku, gdzie pracują skazani zatrudnieni przy produkcji okien.

Ponadto opublikowano informacje o ukończeniu budowy hali produkcyjnej przy Zakładzie Karnym w Sztumie. Nowa hala ma być wykorzystywana przez firmę ELMOT. To spółka z siedzibą w Kopytkowie (gm. Smętowo), produkująca modułowe budynki o konstrukcji stalowej. W Sztumie wytwarzane być mają elementy takich budynków, przy czym zatrudnienie może znaleźć do 180 skazanych. Do tego dodać trzeba oczywiście jeszcze kilka stanowisk pracy dla fachowców cywilnych, organizujących produkcję.

Produkcja dla spółki ELMOT nie zajmie całości miejsca w nowej obszernej hali w Sztumie. Gdański OISW podaje, że w części hali realizowana będzie praca osadzonych na rzecz spółki TIM P. Kałużny Sp.K., gdzie przewidziano kolejne 100 miejsc pracy dla osadzonych.

Warto przypomnieć, że nowa hala w Sztumie powstała na terenie przekazanym decyzją samorządu miasta i gminy dla Skarbu Państwa. Grunty przylegające do Zakładu Karnego oddano z przeznaczeniem właśnie dla powstania takiego obiektu. Teren został włączony do obrębu więzienia, otoczony murem i wymaganą ochroną. Sztumski Zakład Karny jest jednostką penitencjarną dla recydywistów, większość spośród osadzonych nie może wykonywać pracy poza terenem jednostki. Kiedy powstała nowa hala, skazani mogą podjąć pracę, co przynosi bardzo duże korzyści. Stanowi formę resocjalizacji skazanych, możliwości uzyskania wynagrodzenia, skutecznie znosi tzw. więzienną nudę. Przy panujących trudnościach z pozyskaniem pracowników na rynku pracy to również dogodna forma dla inwestorów, ponieważ wśród skazanych jest wiele osób o wysokich nieraz kwalifikacjach.

Powodzenie realizacji tworzenia miejsca pracy dla skazanych powoduje, że po rozmowach z potencjalnym długoterminowym kontrahentem zainteresowanym zatrudnieniem osadzonych, na terenie Zakładu Karnego w Kwidzynie planowana jest budowa hali produkcyjnej o powierzchni 700-1000 m kw.2 w celu utworzenia 50 nowych miejsc pracy.

W jednostkach penitencjarnych okręgu gdańskiego w miesiącach luty-marzec planuje się zwiększenie zatrudnienia o 120 osadzonych na rzecz 10 kontrahentów zewnętrznych.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto