Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

25-lecie powołania samorządu województwa. Burmistrz Sztumu ze statuetką Gryfa Pomorskiego od władz regionu

Anna Szade
Anna Szade
Leszek Tabor, burmistrz Sztumu, odebrał statuetkę Gryfa Pomorskiego. Znalazł się w gronie włodarzy z regionu z najdłuższym stażem.
Leszek Tabor, burmistrz Sztumu, odebrał statuetkę Gryfa Pomorskiego. Znalazł się w gronie włodarzy z regionu z najdłuższym stażem. Karol Stańczak/Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Obchody 25-lecia samorządu województwa pomorskiego uroczyście zainaugurowano w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Leszek Tabor, burmistrz Sztumu, znalazł się wśród wyróżnionych włodarzy, którzy od wielu lat sprawują swoją funkcję i cieszą się zaufaniem mieszkańców.

25-lecie samorządu województwa pomorskiego. Rozpoczęły się obchody

Samorząd województwa pomorskiego ma 25 lat. 5 czerwca 1998 r. Sejm przyjął ustawy, które zmieniły podział terytorialny naszego kraju. Po kilku latach dyskusji, sporów i przetargów politycznych, przeprowadzona została kompleksowa reforma, ustanawiająca m.in. 16 samorządnych regionów, w tym województwo pomorskie w obecnym kształcie.

W uroczystościach rocznicowych wzięli udział członkowie Zarządu Województwa Pomorskiego z marszałkiem Mieczysławem Strukiem, radni obecnej i minionych kadencji Sejmiku Samorządowego Województwa Pomorskiego, parlamentarzyści i przedstawiciele samorządów z całego Pomorza oraz kierownicy wszystkich instytucji, których organem założycielskim jest samorząd województwa pomorskiego. Obecni byli także przedstawicieli świata nauki, kultury i życia gospodarczego oraz organizacji pozarządowych.

Od prawie 25 lat tworzymy i staramy się rozwijać wspólnotę mieszkańców naszego województwa. Troska o jak najlepszą pozycję Pomorskiego w Polsce i Europie, to szczególne zadanie nie tylko dla elit regionalnych: politycznych, gospodarczych czy kulturalnych, ale dla wszystkich Pomorzan. Naszym obowiązkiem jest dalsze pomnażanie zasobności naszej nadmorskiej małej ojczyzny. Oblicze regionu w przyszłych dekadach zależy od naszych pomysłów, konsekwencji, zaradności i umiejętności współpracy – mówił marszałek Mieczysław Struk.

Gryf Pomorski dla włodarzy. Wyróżnienie dla burmistrza Sztumu

Ci włodarze, którzy od wielu lat sprawują swoją funkcję i cieszą się zaufaniem mieszkańców Pomorza, odebrali wyróżnienia z okazji 25-lecia samorządu województwa pomorskiego.
W tym gronie znalazł się też Leszek Tabor, burmistrz Sztumu. Jest najdłużej sprawującym funkcję włodarza na Powiślu i Żuławach. Doceniono go za " zaangażowanie w tworzeniu samorządu na Pomorzu, za wspólną wytężoną pracę dla dobra wspólnego i rozwoju regionu”.

Statuetki Gryfa Pomorskiego odebrali też Andrzej Krzysztofiak, burmistrz Kwidzyna, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, a także wójtowie Sierakowic, Tuchomia, Gniewina, Luzina, Karsina, Kobylnicy, Przodkowa, gminy Puck i starosta człuchowski.

Ważnym punktem uroczystości rocznicowych było wręczenie Jerzemu Grzywaczowi najwyższego odznaczenia regionalnego samorządu, czyli Honorowego Wyróżnienia za Zasługi dla Województwa Pomorskiego. Uchwałę o jego przyznaniu Sejmik podjął jednomyślnie.

W latach 1998-2002, czyli w pierwszej kadencji Sejmiku Województwa Pomorskiego, Jerzy Grzywacz był radnym z listy Akcji Wyborczej Solidarność. Otwierał pierwsze posiedzenie Sejmiku pełniąc funkcję radnego seniora, a następnie kierował Komisją Współpracy Zagranicznej i Międzyregionalnej. Szczególnie zaangażował się w nawiązanie współpracy pomiędzy województwem pomorskim a Środkową Frankonią w Niemczech. Jest ona kontynuowana do dziś i wiele gmin pomorskich współpracuje z samorządami Środkowej Frankonii.
 

Wykład o współczesnych Pomorzanach. "Pamiętajcie o dialogu"

Inauguracji obchodów 25-lecia samorządu województwa pomorskiego towarzyszył okolicznościowy wykład prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego** zatytułowany „Współcześni Pomorzanie – tożsamość, postawy, przekonania (o sobie i innych)”, przygotowany w oparciu o badania socjologiczne przeprowadzone w ostatnim czasie wśród mieszkańców regionu.

Dla mieszkańców Pomorza najważniejszymi wartościami jest wszystko to, co jest związane z rodziną, zdrowiem i uczciwym życiem. Liczy się też samorządność, rozumiana nie tylko jako sprzeciwianie się centralizmowi, ale również jako wiara we własne możliwości, sprawczość działania i poczucie udziału w decydowaniu o losach naszych małych ojczyzn.

Chciałbym, żeby to zapadło głęboko w pamięć wszystkim samorządowcom. Musicie zapomnieć o byciu tylko sprawnymi menedżerami. Dla ludzi ważniejsze są konsultacje, dialog i rozmowa niż najszybsze podejmowanie decyzji. Jeśli nie będziecie rozmawiali, nie będziecie traktowali mieszkańców w sensie podmiotowym, to ten technokratyzm zabije demokrację, nie tylko w wymiarze lokalnym – przestrzegał prof. Cezary Obracht-Prondzyński.

Na zakończenie uroczystości uczestnicy mogli wysłuchać koncertu orkiestry symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wraz z solistą – skrzypkiem wirtuozem Konstantym Andrzejem Kulką.
 

Sonda Dziennika Bałtyckiego

Trwa głosowanie...

Jak długi weekend czerwcowy, to...?

Dziennik Bałtycki

 
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto