Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Agresywni kierowcy powodują zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu - trzeba ich powstrzymać!

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Archiwum KPP Sztum
Pewnie każdy z nas był kiedyś świadkiem sytuacji na drodze, w której jeden z kierowców czy pieszych wykazał się agresją w stosunku do innych uczestników ruchu. Takie zachowanie powoduje zagrożenie bezpieczeństwa dla wszystkich na drodze i powinno być eliminowane. Sygnały o agresywnych zachowaniach można i trzeba przekazywać policji.

Oto przykład z Gdańska, który jednak warto poznać i dowiedzieć się, jak w takiej sytuacji powinniśmy się zachować. W ostatnich dniach grudnia policjanci z ogniwa patrolowego komisariatu na Suchaninie w Gdańsku otrzymali od dyżurnego polecenie pilnego udania się w rejon ul. Słowackiego. Kierowca audi miał tam ...grozić bronią innemu kierującemu.

Policjanci opisywany samochód i kierowcę zauważyli, zatrzymali do kontroli drogowej. Siedzący za kierownicą 53-letni mieszkaniec Starogardu Gdańskiego oraz pasażerowie pojazdu zostali sprawdzeni pod kątem posiadania broni. W wyniku kontroli osobistej, za paskiem spodni pasażera, policjanci znaleźli broń gazową, na którą wymagane jest zezwolenie.

Policjanci ustalili, że przed zgłoszeniem interwencji pokrzywdzony mężczyzna miał rzekomo zajechać drogę kierowcy audi podczas zjazdu z obwodnicy, z tego powodu kierowca audi musiał gwałtownie zahamować. Wtedy miało dojść do wymiany agresywnych gestów pomiędzy kierowcami, na które 53-latek zareagował wyciągnięciem broni, którą potem przekazał pasażerowi samochodu, gdy zorientował się, że do kontroli drogowej zatrzymują go policjanci.

Funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn. Kierowca najprawdopodobniej usłyszy zarzut posiadania broni palnej bez wymaganego zezwolenia oraz kierowania gróźb karalnych, z kolei pasażer zarzut poplecznictwa, czyli zacierania śladów poprzez ukrycie broni.

Warto wiedzieć, że za posiadanie broni bez wymaganego zezwolenia grozi 8 lat pozbawienia wolności, za poplecznictwo 5 lat.

Policjanci przypominają, że aby ograniczyć przemoc i agresję ze strony kierowców, którzy nie potrafią kontrolować swoich reakcji i zachowań, policja sięgają po różne środki. Mogą to być konsekwencje z zakresu prawa karnego, ale również administracyjne - nałożenie punktów karnych oraz skierowanie sprawcy na badania psychologiczne, mające stwierdzić, czy ma on predyspozycje do posiadania uprawnień do prowadzenia pojazdu.

Jeśli jesteśmy świadkiem agresywnego zachowania ze strony innego uczestnika ruchu - trzeba powiadomić policję. Zanim wyślemy zgłoszenie najlepiej sprawdzić, na terenie której jednostki Policji popełniono wykroczenie. Odpowiedni wybór przyczyni się do szybszej reakcji na zarejestrowane zdarzenie.

Policja prosi - jeśli przekazujemy materiał filmowy z rejestratora - o podanie informacji:

data, godzina i miejsce zdarzenia (miejscowość, nr drogi/ulica), dane dotyczące pojazdu: numer rejestracyjny, marka, dane zgłaszającego: imię i nazwisko, adres do korespondencji, tel. kontaktowy.Na adres e-mail można przesyłać filmy lub linki do zamieszczonych w internecie zdjęć i filmów.

Sygnały do policjantów przesyłać można na adres: [email protected]

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto