Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja służb mundurowych "Nasza Krew - Nasza Ojczyzna"

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Archiwum OISW
Po raz kolejny Służba Więzienna bierze udział w ogólnopolskiej akcji służb mundurowych „Nasza krew – Nasza Ojczyzna” - informuje Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Gdańsku.

Zainicjowana przez Straż Graniczną akcja ma na celu wspólnie z funkcjonariuszami i pracownikami służb mundurowych uczcić Narodowe Święto Niepodległości. Tegoroczna zbiórka krwi pod hasłem „Nasza krew – Nasza Ojczyzna” potrwa do 20 grudnia.

Jak informuje OISW - Wszystkich gotowych do tej formy pomocy zapraszamy w najbliższym czasie do Malborka (17.11 - przy KPP Malbork, 24.11 - przy INTERMARCHE, 15.12 - przy INTERMARCHE) gdzie w godzinach 9:00 – 13:00 podstawiony zostanie krwiobus. Zapraszamy także do najbliższych Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w których bezpiecznie możemy oddać ten bezcenny dar.

Wszystkim akcjom promującym krwiodawstwo przyświeca kilka ważnych celów, m.in. pomoc w ratowaniu życia, popularyzacja honorowego krwiodawstwa i dawstwa szpiku kostnego, a także pozyskanie nowych dawców w oparciu o zasady działania i statut Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Rzeczypospolitej Polskiej. W akcji „Nasza krew – Nasza Ojczyzna” chodzi również o zwrócenie uwagi na funkcjonariusza i urzędnika państwowego, jako dbających o praworządność i bezpieczeństwo obywateli. Mundurowy może i powinien być kojarzony z niesieniem pomocy i gotowością oddania krwi dla Ojczyzny. Nie pozostajemy bierni i zawsze jesteśmy gotowi do pomocy.

Zostań honorowym dawcą krwi

Dawcą może zostać zdrowa osoba w wieku 18 - 65 lat;
Dawcą może zostać osoba o masie ciała powyżej 50 kg;
Trzeba posiadać ze sobą dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość z nr PESEL;

Oddawanie krwi jest bezpieczne – Do pobierania krwi i próbek do badań stosuje się wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku;
- Oddawanie krwi nie powoduje żadnych efektów ubocznych ani uzależnienia;
- Potencjalny dawca krwi jest poddawany kontroli medycznej;
- W Polsce krew oddaje się nieodpłatnie i bezinteresownie;
- Krew warto oddawać regularnie, ponieważ tak tworzą się jej zapasy;
- Jednorazowo pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml.

Do oddania krwi należy zgłosić się wypoczętym, po lekkim, niskotłuszczowym posiłku. Przed oddaniem krwi należy pić dużo wody. Pół godziny przed oddaniem krwi nie należy palić papierosów. Nie należy przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu i/lub środkach zmieniających nastrój. Oddawanie krwi nie powoduje obserwowalnego spadku ani wzrostu masy ciała.

Przywileje krwiodawców

Każdemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje:
- Zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew, oraz w dniu następnym;
- Posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników;
- Ulga podatkowa z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa;
- Zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi;
- Karta identyfikacyjna grupy krwi;
- Każdy krwiodawca może uzyskać bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych;

Tytuł „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” upoważnia:
- Osoby ubezpieczone do otrzymania bezpłatnych leków;
- Do korzystania ze świadczeń ZOZ i aptek poza kolejnością.

Warto pamiętać!

Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa, misji. Oddając krew ratujemy czyjeś życie. Jest wielu wśród nas bezinteresownych, niewyróżnianych funkcjonariuszy, którzy dzielą się najcenniejszym darem jakim jest krew. Są wśród nich funkcjonariusze, którzy znaleźli już swojego „genetycznego bliźniaka”, oddali szpik i uratowali życie człowieka. W rozmowie jeden z funkcjonariuszy, który chce pozostać anonimowy, pytany o to dlaczego zdecydował się być dawcą szpiku mówi: "ja to zrobiłem z potrzeby serca".

Razem z funkcjonariuszami, którzy są honorowymi dawcami krwi i szpiku zachęcamy do pomagania właśnie w ten sposób. To nic nie kosztuje a można tak wiele zrobić dla drugiego człowieka.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto