Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biała Góra. Przystań szansą dla ludzi

Piotr Piesik
Stanica dla jachtów gotowa będzie przed sezonem lęgowym ptactwa
Stanica dla jachtów gotowa będzie przed sezonem lęgowym ptactwa Piotr Piesik
Mieszkańcy Białej Góry liczą na to, że po zbudowaniu Pętli Żuławskiej przyjedzie tu wielu żeglarzy, powstaną więc nowe miejsca pracy dla obsługi ruchu turystycznego

Budowa przystani żeglarskiej w Białej Górze w ramach realizacji partnerskiego projektu pn. Pętla żuławska - rozwój turystyki wodnej. Etap I - tak brzmi pełna nazwa inwestycji, której realizacja już się rozpoczęła. 8 grudnia starosta sztumski Piotr Stec udzielił zamówienia na wykonanie robót budowlanych w Białej Górze gdańskiej spółce Navimor-Invest.
Wykonawca ma zbudować przystań żeglarską łącznie z towarzyszącą infrastrukturą. Powstanie nabrzeże i pomosty żeglarskie, platforma widokowa, sanitariaty, zimowy hangar dla łodzi, kanalizacja sanitarna, deszczowa i sieć wodociągowa. Do tego sieć lokalnych dróg i chodników z pochylnią do slipowania łodzi oraz późniejszego spuszczania ich na wodę. Navimor-Invest zadeklarował wykonanie robót za blisko 6 milionów złotych, szacunkowa wartość całego zamówienia, bez podatku VAT wynosi 6,35 miliona.
- Pętla Żuławska to dla naszego powiatu wielka szansa. Umożliwia bowiem lepsze wykorzystanie od strony turystycznej prawdziwej perełki, jaką jest unikalny zespół śluz w Białej Górze. Ponadto daje możliwość zwiększenia ruchu żeglarskiego na Wiśle i Nogacie. Ludzie, którzy do nas przyjadą i przypłyną, będą potrzebowali oferty ciekawego spędzenia czasu, zwiedzania, odpoczynku - mówi Piotr Stec, były starosta sztumski.
Podkreśla, że w całym programie Pętli Żuławskiej uczestniczy 13 60 samorządów lokalnych różnego szczebla - gmin, miast, aż do województwa. Wśród nich tylko jeden powiat - właśnie sztumski.
Zainteresowanie programem ze strony mieszkańców powiatu i gminy Sztum potwierdza sołtys Białej Góry Krystyna Olszewska.
- Wiele osób rozważa zajęcie się agroturystyką, niejeden liczy też na nowe miejsca pracy, które powinny powstać w pobliżu przystani. Na pewno nie wszystko ruszy od razu, ale warto spróbować - mówi.
Skąd nazwa Pętla Żuławska? Taki kształt tworzą rzeki - Wisła, Szkarpawa i Nogat, którymi można opłynąć dużą część Żuław. Istnieje tu wielka ilość zabytków hydrotechnicznych, z śluzami, mostami zwodzonymi, stacjami pomp. Zespół śluz w Białej Górze posiada pięć par wrót, otwieranych w zależności od poziomu wody, ponadto wrota przeciwpowodziowe i tzw. wielki upust, łączący Nogat z Liwą. Projekt Pętli obejmuje 300 kilometrów szlaków wodnych.
Mimo zimy pierwsze prace budowlane w Białej Górze rozpoczną się już w styczniu. Chodzi bowiem o zakończenie hałaśliwych i uciążliwych robót przed rozpoczęciem wiosennego sezonu ptactwa wodnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto