Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej zaprasza 20 sierpnia na turniej. ZDJĘCIA!

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Przypominamy, że w najbliższą sobotę, 20 sierpnia, o godz. 12, na podzamczu sztumskiej warowni odbędzie się XIII Turniej Rycerski w Sztumie im. Albrechta III Habsburga.

Na imprezę stylowo zaprosili członkowie Bractwa Rycerskiego: "Gawiedzi wszelakiej wiadomym czynimy, iż podwoje sztumskiej twierdzy otworzym, aby mieszczanie jak i wędrowcy każdy obaczyć mógł rycerskie zmagania. Oto na podzamczu przy wtórze fal jeziornych potykać się będą rycerze znamienici z całych Prus Zakonnych, a i gości z Królestwa Polskiego podjąć raczym. Odważni mężowie jak i czcigodne białogłowy oraz pacholęta prosim oto na wielkie święto sprawności, rzemiosł i zabawy do sztumskiego grodu!"

Skąd wziął się patronat austriackiego księcia Albrechta III Habsburga nad turniejem? Wynika on z zasług jakie członek tej jednej z pierwszych rodzin monarszych Europy miał dla Sztumu.

Jak czytamy w stosownych źródłach historycznych: "W 1377 r. zakon krzyżacki pod wodzą Winricha von Kniprode przeprowadził jedną ze swoich rejz. Głównym celem takich wypraw, organizowanych na kształt krucjat z udziałem przedstawicieli rycerstwa europejskiego, byli Litwini i Żmudzini. W 1377 r. u boku wielkiego mistrza na rejzę udał się również Albrecht III Długowłosy. Musiał być bardzo zadowolony z przyjęcia przez zakon i zapewne z samej wyprawy, skoro, jak wspominają źródła, ufundował fortalicium w Sztumie. Przez długie lata historycy, kurczowo trzymając się tezy o wzniesieniu przez Krzyżaków zamku w Sztumie w miejscu zdobytego pruskiego grodu w I połowie XIV wieku, przyjmowali, że skoro zamek już istniał, to ufundowane przez Albrechta fortalicium mogło być którąś z zamkowych wież. Mimo, że nie byli zgodni co do tego, którą, nazwa “wieży Albrechta” przylgnęła do nieistniejącej dziś wieży w północno-wschodnim narożniku Zamku. Nowe badania historyków i archeologów przekonują, że było zupełnie inaczej. Według tego, co wiemy dzisiaj, wszystko wskazuje na to, że wynikiem szczodrego zapewne datku Albrechta (źródła mówią o klejnotach) nie była budowa jednej wieży, a w ogóle rozpoczęcie wznoszenia zamku w Sztumie. Albrecht Długowłosy awansuje zatem z fundatora wieży na współzałożyciela zamku. Stąd barwy Habsburgów na sztandarach sztumskich hufców pod Grunwaldem i na współczesnej fladze miejskiej oraz (z pewną modyfikacją) na fladze i herbie powiatu sztumskiego".

Turniej Rycerski w Sztumie im. Albrechta III Habsburga jest tylko jedną z imprez organizowanych przez Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej. Rekonstruktorzy mają wielkie zasługi dla budowania i podtrzymywania pamięci historycznej, a także prezentowania tradycyjnych wartości tkwiących w etyce rycerskiej, która m.in. nakazuje bronić słabszych. Bractwo znane jest również na całej ziemi sztumskiej oraz poza jej granicami z organizacji lub współorganizacji atrakcyjnych imprez edukacyjnych. Niech zaświadczą tym prezentowane tu zdjęcia -z rycerskiego facebooka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto