Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Christos Woskrese! Woistinno Woskrese!

MC
Wierni obrządku grekokatolickiego w powiecie sztumskim spotykają się w cerkwi w Dzierzgoniu
Wierni obrządku grekokatolickiego w powiecie sztumskim spotykają się w cerkwi w Dzierzgoniu Piotr Szymański
Święta, święta i po świętach...nie wszędzie jednak jest to prawdą ponieważ wierni obrządku grekokatolickiego dopiero kończą Wielki Tydzień.

Różnica terminów pomiędzy świętami katolickimi, a chrześcijan obrządku wschodniego wynika ze stosowania różnych kalendarzy - juliańskiego i gregoriańskiego. Przez ostatnie dwa lata Wielkanoc świętowaliśmy wspólnie w obu religiach, jednak rok 2012 przyniósł zmianę i nasze świąteczne śniadania różni dokładnie tydzień.

Dziś więc grekokatolicy świętują Wielki Piątek i Mękę Pańską, podobnie jak katolicy zachowują tego dnia post powstrzymując się od jedzenia mięsa i nabiału. W Wielki Piątek nie sprawuje się mszy, rano odprawiana jest Liturgia Godzin a wieczorem Nieszpory, po których na środek świątyni wynoszona jest płaszczenica czyli wizerunek Jezusa złożonego do grobu. Ta ikona na płótnie najbardziej przypomina Całun Turyński w kulturze katolickiej. Wieczorem odprawiane są dwa nabożeństwa - Wieczirnia i Jutrznia Jerozolimska. Po zakończeniu modlitw płaszczanica pozostaje w cerkwi a wierni adorują ją do poźnej nocy w sobotę.

Podobnie jak w kościele katolickim w Wielką Sobotę święci się pokarmy i tu zawartość koszyczka jest niemal taka sama jak u katolików. Znajdziemy tu więc chleb, wędliny, sól i pisanki oraz charakterystyczną dla obrządku wschodniego – paskę czyli pszeniczną bułkę, a także chrzan i masło.

Msza rezurekcyjna odprawiana jest w niedzielę o świcie, poprzedza ją trzykrotne obejście świątyni przez procesję wiernych. Przed wejściem do cerkwi kapłan trzykrotnie stuka krzyżem w drzwi świątyni i dopiero wówczas procesja może wejść do środka. Znajdującą się w centralnym miejscu płaszczenicę przenosi się na ołtarz. Przed zakończeniem mszy kapłan błogosławi chleb pszenny, chleb ten przez tydzień wystawiony jest w cerkwi i w następną niedzielę połamany i podzielony między wiernych.

Wierni kościoła grekokatolickiego Wielkanoc świętują przez trzy dni, obchodzą również oktawę Wielkiej Nocy - tak zwany Jasny Tydzień. Wielkanoc nazywana jest także Wielkim Dniem.

Charakterystyczne dla tradycyjnego obrządku wschodniego jest poniedziałkowe śpiewanie przez młodzież pieśni o wiośnie i budzeniu się do życia.
W dzisiejszych czasach różnice w „świeckim„ świętowaniu wiernych obu obrządków zacierają się, ludzie przygotowują takie same potrawy i w podobny sposób spędzają czas. Charakterystyczną potrawą wielkanocną pozostaje jednak pascha czyli deser przygotowany z twarogu lub mleka z dużą ilością bakalii.
Wielkanoc to dla grekokatolików czas wspominania zmarłych stąd też często na groby bliskich zanoszą oni pisanki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto