Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciekawa wycieczka uczniów z Barlewiczek

Piotr Piesik
Archiwum ZSZ Barlewiczki
Interesującą wycieczkę na szlaku kultury odbyła grupa uczniów Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Barlewiczkach. Szkoła udostępniła nam relację z tego wyjazdu, autorstwa Agnieszki Iwańskiej - Warczak. Oto tekst, w załączeniu zdjęcia z wyjazdu.

Kilkoro uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Barlewiczkach, interesujących się - szeroko rozumianą - sztuką, udało się w grudniowy piątek na wycieczkę do największego miasta w Wielkopolsce, Poznania. Celem wyjazdu było poznanie zabytków miasta, a także obejrzenie kilku wystaw jak również uczestniczenie w Festiwalu Sztuki i Przedmiotów Artystycznych.
Przygodę z kulturą, uczniowie wraz z opiekunami Alicją Bartnicką (plastyk SCK w Sztumie) i Agnieszką Iwańską-Warczak (nauczyciel ZSZ), zaczęli od obejrzenia poznańskiej rezydencji niemieckiego cesarza Wilhelma II – ostatniej rezydencji siedziby cesarskiej jaka powstała w Europie, wzniesionej na początku XX wieku na wzór średniowiecznych zamków - jako symbol panowania niemieckiego w Wielkopolsce. Uczestnicy wycieczki zajrzeli także do przylegającego do zamku ogrodu, gdzie na Dziedzińcu Różanym zobaczyli 5 Figur - zespół rzeźb plenerowych, autorstwa Magdaleny Abakanowicz, przedstawiających antropomorficzne istoty bez głów.
Następnie uczestnicy wycieczki udali się na Stary Rynek - jedno z najciekawszych miejsc
do odwiedzenia w Poznaniu. Po drodze, w tle ul. Św. Marcin, minęli instalację Pegazy – ciekawy pomysł
na zaaranżowanie przestrzeni publicznej. Na rynku mieli okazję podziwiać renesansowy ratusz, a o godzinie 12.00 byli świadkami trykania się dwóch blaszanych koziołków, ukazujących się w wieżyczce nad zegarem umieszczonym we frontowej elewacji. Duże wrażenie na uczniów wywarły kolorowe domki budnicze
z charakterystycznymi podcieniami, w których niegdyś handlowano rybami, świecami i solą.
Z zaciekawieniem obejrzeli również pręgierz - słup zwieńczony rzeźbą kata z mieczem w ręku, będący miejscem wymierzania kar i studzienkę Bamberki - figurkę przedstawiającą kobietę w charakterystycznym stroju bamberskim, z nosidłami i konwiami używanymi w winiarstwie.

Kolejny punkt wycieczki stanowiła Galeria Miejska Arsenał, w której uczestnicy zaplanowali obejrzenie dwóch wystaw: Tkanki i O piękna niepełnosprawności! Ideą pierwszej wystawy była prezentacja prac współczesnych polskich artystów nawiązujących w swojej twórczości do motywu tkania, a drugiej, niemieckiego artysty, skonfrontowanie osób pozbawionych niepełnosprawności z problematyką dyskryminacji i wykluczenia osób niepełnosprawnych.
Z Arsenału już tylko kilka kroków dzieliło fascynatów sztuki od Muzeum Narodowego. Tu, wśród zbiorów sztuki zachodnioeuropejskiej – m.in. malarstwa niderlandzkiego, flamandzkiego czy hiszpańskiego i sztuki polskiej, uczniowie spędzili czas wolny. Duże wrażenie wywarły na uczniach zbiory obrazów Malczewskiego, Chełmońskiego, Podkowińskiego, Gierymskiego, Boznańskiej, a także rzeźby Laszczki, Szymanowskiego, Dunikowskiego czy Szapocznikow.
Ostatnim etapem wycieczki był Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych, odbywający się
na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zainteresowani mieli okazję zobaczyć unikatowe prace z różnych dziedzin sztuki, w tym prace malarzy, rzeźbiarzy oraz artystów ludowych. Dodatkową atrakcją była możliwość zakupienia oryginalnej ceramiki, szkła, biżuterii, ubiorów oraz ciekawych elementów wystroju wnętrz. W tym samym czasie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbywała się Cavaliada – impreza jeździecka. I na niej także nie zbrakło uczniów Zespołu Szkół Zawodowych.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto