Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co wiesz o historii Sztumu? Pytanie nr 5

Red
Zachęcamy wszystkich sympatyków historii regionu sztumskiego do wzięcia udziału w internetowym konkursie wiedzy o Ziemi Sztumskiej. Konkurs organizowany jest przez Starostwo Powiatowe w Sztumie oraz Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej.

W każdy piątek od 5 marca do 7 maja na stronach internetowych pod adresami sztum.naszemiasto.pl oraz powiatsztumski.pl, ponadto w piątkowym wydaniu naszej gazety, publikowane będą pytania dotyczące historii i teraźniejszości Ziemi Sztumskiej. Odpowiedzi na pytania prosimy wysyłać na adres e-mail: [email protected].

Na pierwsze 4 pytania uczestnicy konkursy mają czas na odpowiedź do 1 kwietnia. Kolejne 5 pytanie ukaże się 2 kwietnia. Od momentu ukazania się 5 pytania czas na odpowiedź na każde z kolejnych wynosi sześć dni od momentu ukazania się pytania (do każdego czwartku poprzedzającego dzień ukazania się następnego pytania).

Konkurs trwać będzie do 14 maja. Lista zwycięzców ogłoszona zostanie 21 maja na łamach naszej gazety oraz na wspomnianych stronach internetowych.
Nagrodą w konkursie jest wycieczka dla siedmiu laureatów szlakiem najciekawszych miejsc i obiektów Ziemi Sztumskiej.
Patronat nad konkursem objęły: redakcja "Polska Dziennik Bałtycki" oraz sztumskie koło Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci".

Oto pytania konkursu:
W 1236 roku Krzyżacy zdobyli i zburzyli gród pruski, który dawniej stał na miejscu sztumskiego zamku. Kto jest autorem kroniki, w której umieszczono tą wzmiankę?

Źródła pomocne: A. Dzikowski, Raport z oblężonego zamku. Dzieje zamku w Sztumie 1236-1468, Sztum 2001; T. Gorbacz, Z dziejów Sztumu i okolic. Sztum 1997; M. Haftka, Zamki krzyżackie Polsce", Malbork/Płock 1999.

Pytanie nr 2: Jaka słynna rodzina zarządzała majątkiem w Stążkach w XIX wieku?

Źródła pomocnicze w odnalezieniu odpowiedzi: F. Mamuszka, Sztum i Ziemia Sztumska, Sztum 1985. R. Zamojski, Przewodnik po Powiślu Powiat Sztumski, Sztum 2008

Pytanie nr 3: Jaka rodzina została pochowana w kaplicy na cmentarzu przy ul. Kochanowskiego w Sztumie?

Źródła pomocnicze: P. Podlewski, Z dziejów Sztumu i okolic cz. III, Sztum

Pytanie nr 4: Jak nazywał się (podaj imię i nazwisko) ostatni właściciel majątku w Waplewie Wielkim przed II wojną światową?

Pytanie nr 5: Dzisiejszy Dom Kultury w Dzierzgoniu, to budynek dawnego klasztoru. Jakie zgromadzenie zakonne miało w nim swoją siedzibę?
 


Źródła pomocne w odnalezieniu odpowiedzi:
 A. Szorc, Dzierzgoń od początku do dni naszych, Elbląg 1998;
 F. Mamuszka, Sztum i Ziemia Sztumska, Sztum 1985;

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto