MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Darmowy listopad" w zamkach w Malborku, Sztumie i Kwidzynie. Muzeum Zamkowe ponownie w akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Malbork przez 315 lat był rezydencją królów polskich.
Malbork przez 315 lat był rezydencją królów polskich. Radosław Konczyński
Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza do swojej głównej siedziby oraz oddziałów w Kwidzynie i Sztumie na „Darmowy listopad 2023 w rezydencjach królewskich”. Siłą rzeczy, to jedyne pomorskie muzeum, które bierze udział w akcji MKiDN w nawiązaniu do faktu, że Malbork przez ponad 300 lat był siedzibą władców Polski.

"Darmowy listopad" w zamku Malbork. Zwiedzanie, prelekcja, lekcje muzealne

W listopadzie zamek w Malborku będzie można zwiedzić na podstawie bezpłatnych biletów wstępu, które będą do pobrania w kasach od 31 października. Ale uwaga, zgodnie z regulaminem Muzeum Zamkowego zabytek można zwiedzać albo z audioprzewodnikiem, albo z przewodnikiem z Koła Przewodników Malborkich, w związku z czym obowiązuje opłata przewodnicka w wysokości 15 zł.

Na trasie zwiedzania dostępna jest m.in. wystawa pt. „Nigra crux, mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego” - wydarzenie roku w Muzeum Zamkowym oraz ekspozycja czasowa pt. „Wazowie w Malborku”. Na „Darmowy listopad” muzeum przygotowało też bezpłatną prelekcję „Diariusz pobytu króla Zygmunta III w Malborku. Omówienie i prezentacja fragmentów źródła”, która odbędzie się 25 listopada o godz. 12 w Ośrodku Konferencyjnym Karwan.

CZYTAJ TEŻ: W Muzeum Zamkowym w Malborku można oglądać wystawę o Krzyżakach, jakiej jeszcze nigdy nie było

Dla szkół zostały przygotowane bezpłatne lekcje muzealne:

 • „Malbork jako twierdza i arsenał królewski”,
 • „Malborskie drukarnie w okresie nowożytnym”,
 • „Kult religijny w kościele zamku Malbork”,
 • „Instrumenty i muzyka na zamku Malbork”,
 • „Pisma, kroniki, pamiętniki jako źródło do poznania dziejów zamku w Malborku” - warsztaty z kaligrafii, nauka praktycznego pisania liter i słów dla wszystkich zainteresowanych grup wiekowych,
 • „Wizerunki świętych w malborskiej rezydencji”,
 • „W rezydencji królowej” - warsztaty tworzenia mozaiki adresowane do dzieci w wieku przedszkolnym i dla klas I-III,
 • "Łuki sklepienne nigdy nie śpią. Empiryczna próba zrozumienia i zmierzenia się z mechaniką działania łuku, fundamentalnego elementu stylu gotyckiego".

Lekcje można rezerwować w Dziale Edukacji Muzeum Zamkowego w Malborku.

"Darmowy listopad 2023 w rezydencjach królewskich". Zamek Kwidzyn

Zamek w Kwidzynie, oddział Muzeum Zamkowego w Malborku, również będzie można zwiedzić na podstawie bezpłatnych biletów (do pobrania od 31 października) - obowiązuje opłata za audioprzewodnik.

Dla grup szkolnych przygotowano dwa tematy bezpłatnych lekcji muzealnych:

 • „Na menonickim szlaku - opowieść o dawnych mieszkańcach Doliny Kwidzyńskiej”, w części warsztatowej projektowanie regionalnego wzoru;
 • ”Ceglane kolosy - opowieść o zamkach i kościołach Polski północnej w średniowieczu, zapoznanie się z architekturą gotycką na podstawie zespołu zamkowo-katedralnego w Kwidzynie”.

Zamawianie lekcji: Joanna Jezierska, e-mail: [email protected], tel. 669 622 266.

Na 18 i 25 listopada o godz. 11 zostały zaplanowane warsztaty z nauki przędzenia na kołowrotku. Zapisy na adres e-mail [email protected] i pod nr. tel. 55 646 37 99. Natomiast 15 i 29 listopada o godz. 16 odbędzie się bezpłatna prelekcja „Architektura gotycka w zamku w Kwidzynie” połączoną z prezentacją więźby dachowej. Zapisy u Karoliny Łomnickiej: [email protected], tel. 55 646 37 99.

"Darmowy listopad 2023 w rezydencjach królewskich". Zamek Sztum

Wstęp na podstawie bezpłatnych biletów (do pobrania od 31 października), ale tak jak w pozostałych przypadkach obowiązuje opłata za audioprzewodnik. Ponadto Muzeum Zamkowe przygotowało bezpłatne lekcje muzealne:

 • „Dawne stroje” - zajęcia dedykowane grupom przedszkolnym, przygotowane na podstawie wystawy „Stroje dostojników Zakonu Niemieckiego i polskiego dworu królewskiego”;
 • „Prusowie i ich baby” - zajęcia dla klas I-IV szkół podstawowych na podstawie wystawy „Prusowie. Życie i kultura mieszkańców średniowiecznej Pomezanii w XII-XV wieku” - połączone z warsztatami rzeźbiarskimi (praca w glinie);
 • „Murarz, strycharz i różne wątki, czyli o co chodzi z tą cegłą?” - zajęcia dla grup przedszkolnych oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, dotyczące cegły gotyckiej.

Lekcje muzealne odbywają się od wtorku do piątku po uprzednim uzgodnieniu terminu i wyborze tematu. W celu zamówienia zajęć należy skontaktować się z Agnieszką Skrobisz – tel. 506 819 463.

Zamek w Malborku był rezydencją królów polskich

Malbork przez 315 lat (1457-1772) był rezydencją królów polskich, w której zatrzymywało się 12 królów (niektórzy kilkakrotnie), przynajmniej 6 królowych, członkowie rodzin królewskich, znamienici członkowie dworu królewskiego, dyplomaci, uczeni i artyści. Był też twierdzą Rzeczpospolitej, siedzibą urzędników królewskich zarządzających dobrami stołowymi, czyli królewskimi na Żuławach. Tutaj działały Komisja Morska (umieszczona przez Zygmunta Augusta) czy Mennica Koronna.

W akcji „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich” biorą udział również inne instytucje kultury podległe Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.in. Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie, Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Lubelski, Łazienki Królewskie w Warszawie, Pałac Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski w Poznaniu, Zamek Królewski w Sandomierzu, Zamek Żupny w Wieliczce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto