Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dowozy seniorów na szczepienia będą zapewnione - twierdzą samorządowcy

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Strażacy z OSP Gościszewa w trakcie rozwożenia materiałów informacyjnych
Strażacy z OSP Gościszewa w trakcie rozwożenia materiałów informacyjnych Archiwum OSP Gościszewo
Samorządy lokalne otrzymały zadanie zorganizowania dowozów do punktów szczepień seniorów oraz wszystkich osób, które mogą mieć trudności z dotarciem na szczepienie. Takie przewozy organizują wszystkie gminy, choć od samego początku borykają się ze sporymi kłopotami.

Doskonałym przykładem jest gmina Sztum. Pojawiły się zgłoszenia od osób, które nie mają możliwości dotarcia do punktu szczepień. Gmina zapewniła przewiezienie, choć musi do tego angażować zewnętrznych usługodawców. Mało który samorząd dysponuje własnymi pojazdami oraz personelem, który mógłby takie usługi wykonywać.

- Rząd powierzył nam kwestię dowiezienia na szczepienia każdej osoby, która z obiektywnych przyczyn ma trudności z dotarciem do punktu szczepień. Z tego się oczywiście wywiążemy, chodzi przecież o naszych mieszkańców – zapewnia burmistrz Sztumu Leszek Tabor. - Jednak od samego początku pojawił się problem, w jaki sposób przewozić te osoby. W wypowiedziach przedstawicieli rządu wspominano o Ochotniczych Strażach Pożarnych, lecz te jednostki nie posiadają odpowiednich pojazdów. Ponadto konieczne jest zapewnienie dla wielu takich osób koniecznej opieki podczas przejazdu. Przecież wśród tych osób mogą być ludzie mający trudności z poruszaniem się, na wózkach, osoby cierpiące na rozmaite choroby. Powinny być więc przewożone dostosowanym do tego samochodem, pod opieką odpowiednio przygotowanego personelu. Takich warunków żaden samorząd nie ma, musimy angażować firmy zewnętrzne.

Rzeczywiście trudno sobie wyobrazić seniorkę, która wspina się do bardzo wysoko ulokowanej kabiny strażackiego samochodu gaśniczego, w której na dodatek jest bardzo ciasno. Innych wozów jednostki OSP nie mają. Nieliczne samochody służbowe gminnych instytucji również nie są w żaden sposób dostosowane do przewozu osób np. na wózkach inwalidzkich.

Konieczne jest więc angażowanie podwykonawców. To jednak oznacza koszty. Oficjalna stawka za przewiezienie jednej osoby to 24 złote, osoby niepełnosprawnej 52 złote. To o wiele za mało, jeśli trzeba przewieźć takiego człowieka z miejscowości odległej o kilkanaście kilometrów. W przypadku gminy Sztum najbardziej oddalone miejscowości znajdują się 19 km od miasta, w innych gminach odległości mogą być jeszcze większe. Tymczasem taki wyjazd po seniora oznacza pokonanie tego dystansu czterokrotnie – wyjazd „tam”, przejazd do punktu szczepień, odwiezienie z powrotem do domu i powrót auta do Sztumu.

- Nikogo nie pozostawimy bez pomocy – zapewnia burmistrz Leszek Tabor. Gmina nie będzie kierować się w tej kwestii względami finansowymi, czyli mówiąc wprost – jeśli będzie trzeba, dopłaci do przewozów.
W przypadku samorządu Sztumu koordynatorami transportu na szczepienia są: Dominika Antoniak – tel. 55 640 63 21 oraz Wojciech Bednarski – tel. 663 811 583 (kontakt od godz. 7.30 do 15.30). Przewiezienie trzeba ustalać z co najmniej dwudniowym wyprzedzeniem.

Dodajmy, że strażacy z jednostek OSP dostarczyli do seniorów materiały informacyjne nt. programu szczepień oraz możliwości zapisów. Tylko w gminie Sztum rozwieźli te materiały do 1800 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto