Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dysleksję można pokonać. Metoda Warnkego oddziałuje na przyczyny

Redakcja
fot. biomed.org.pl
Dysleksja jest częstym powodem problemów w nauce. Nie można jej wyleczyć, ale szybka pomoc i odpowiednio dobrana terapia pozwalają zdecydowanie zmniejszyć trudności w nauce.

W Trójmieście pojawiła się nowa metoda terapeutyczna: Metoda Warnkego, dzięki której można oddziaływać na przyczyny, a nie objawy dysleksji.

Dysleksja to zaburzenie objawiające się przede wszystkim trudnościami w pisaniu i czytaniu. Zachowania świadczące o ryzyku dysleksji można zaobserwować już u bardzo małych dzieci. Są to m.in. brak raczkowania, problemy z układaniem klocków i trzymaniem łyżki, opóźnienie w rozwoju mowy.

W wieku przedszkolnym rodzice powinni zwrócić uwagę np. na trudności w zapinaniu ubrania i sznurowaniu butów, niechęć do powtarzania wierszyków, dni tygodnia itp. Wraz z pójściem do szkoły pojawiają się problemy z czytaniem, do których następnie dołączają się kłopoty z poprawnym pisaniem, zwierciadlane odwracanie liter i trudności z nauką języków obcych.

- Niepokojących objawów nie warto lekceważyć, licząc na to, że przeminą. Im szybciej zdiagnozujemy u dziecka specyficzne trudności w uczeniu się, takie jak dysleksja rozwojowa, tym lepiej. Zrozumienie trudności z jakimi boryka się nasze dziecko i zapewnienie mu odpowiedniej pomocy zmniejszają stres i frustrację pojawiające się u dzieci w obliczu niepowodzeń szkolnych — doradza psycholog Marta Kusińska z Gabinetu Psychologicznego „KiD”.

W przypadku dysleksji tradycyjne metody nauki pisania i czytania nie zawsze przynoszą zadowalające efekty, potęgując zniechęcenie i brak wiary we własne możliwości. Na szczęście, na rynku trójmiejskim pojawiają się nowe metody wspierające uczniów w pokonywaniu trudności szkolnych. Najnowszym odkryciem jest Metoda Warnkego. Jest to nowoczesna metoda terapeutyczna od wielu lat wykorzystywana przez terapeutów w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod jej skuteczność jest bardzo wysoka. W badaniach nad efektywnością wykazano, że poprawa u uczniów po treningu według _Metody Warnkego _wyniosła 42,6%, podczas gdy wyniki po zastosowaniu tradycyjnego treningu (dodatkowe lekcje) poprawiły się zaledwie o 6,3%.

Jak wygląda trening, czyli do czego służy Brainboy?

Terapia metodą Warnkego jest w swojej formie atrakcyjna dla dzieci i młodzieży, a pierwsze efekty można zobaczyć w stosunkowo krótkim czasie. Dziecko wykonuje zadania przy pomocy specjalistycznych urządzeń tzw. Brainboya oraz Lateral Trainer Professional.

Brainboy przypomina przenośną konsolę do gier, a prezentuje bodźce wzrokowe i słuchowe, stymulując mózg. Poprzez odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń można zautomatyzować spostrzeganie w zakresie słuchu, wzroku i zdolności motorycznych. Są to umiejętności niezbędne do prawidłowego czytania i pisania. W miarę poprawnego wykonywania zadań ich trudność stopniowo wzrasta, dostosowując się do umiejętności dziecka.

Kolejnym etapem jest trening lateralny, w trakcie którego dziecko słyszy głos trenera raz w prawym, raz w lewym uchu, jednocześnie czytając na głos ten sam tekst, co trener. Jednocześnie słucha swojego głosu w uchu, w którym akurat nie słyszy narratora. Przyczynia się to do lepszej synchronizacji obu półkul mózgowych, co w konsekwencji wpływa pozytywnie na procesy uczenia się.

Metoda Warnkego zyskuje w Polsce coraz większe grono zwolenników, zarówno wśród pedagogów, rodziców, jak i samych uczniów. Ponieważ koncentruje się na przyczynach trudności w uczeniu się efekty są długotrwałe. Poza widocznymi postępami, wzrasta również motywacja do nauki. Po treningach dzieci z dysleksją są bowiem mniej zmęczone zajęciami w szkole, a wykonywanie zadań domowych staje się szybsze i przyjemniejsze.

Gdzie szukać pomocy?
Trójmiejskie placówki korzystające z metody Warnkego:
* PPP nr 5 w Gdańsku 58 348 72 82 , PPP nr 2 w Gdyni tel 58 623 31 39,
* KiD Centrum Psychologiczno-Pedagogiczne www.kidpsycholog.pl tel. 535 456 312

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto