Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzierzgoń dołączy do Unii Miasteczek Polskich. To ogólnopolska organizacja, która od 30 lat reprezentuje interesy mniejszych ośrodków

Anna Szade
Anna Szade
Urząd Miejski w Dzierzgoniu
Dzierzgoń przystąpi do Unii Miasteczek Polskich, na co wyraziła zgodę Rada Miejska. To jedna ze starszych organizacji skupiająca mniejsze ośrodki z całego kraju. Reprezentuje ich interesy oraz zabiega o korzystne dla nich rozwiązania ustrojowe i prawne.

Przystąpienie Dzierzgonia do Unii Miasteczek Polskich było jednym z punktów ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Wszystkie komisje zaopiniowały pozytywnie ten projekt uchwały – informowała podczas posiedzenia Aleksandra Kun, wiceburmistrz Dzierzgonia.

Na członkostwo w organizacji wyraziło zgodę 14 radnych, czyli wszyscy, którzy brali udział w obradach.

Gminę Dzierzgoń zamieszkuje 9434 mieszkańców, z których 5395 w mieście. Takich ośrodków, które mają mniej niż 25 tys. ludności jest w Polsce 765, a łącznie żyje tam 5,9 mln ludzi.

Jeśli do tej liczby dodać ludność terenów wiejskich w gminach miejsko-wiejskich, to daje nam populację ponad 10 mln. Uważamy, że jest to ważna i liczna wspólnota, która wymaga oddzielnych koncepcji i polityk rozwojowych - uważa Janusz Buzek, członek wspierający Unii Miasteczek Polskich.

Dlatego warto działać razem. I właśnie przynależność Dzierzgonia do tej ogólnopolskiej korporacji daje możliwość szerokiej współpracy, wymiany doświadczeń oraz wsparcia w rozwiązywaniu wielu trudnych problemów ekonomicznych i społecznych. A jest ich sporo, bo i wyzwań stojących przed samorządowcami nie brakuje. Wielu z nich obawia się choćby skutków wprowadzenia Polskiego Ładu, bo nie wiadomo, jak będą wyglądał stan miejskich i gminnych kas choćby w związku ze zmianami w podatku dochodowym.

Unia Miasteczek Polskich ma spore doświadczenie w budowaniu jedności, działa od 1991 r. Przez ten czas wypracowała sobie stałe i wśród reprezentacji gmin. To jedna z sześciu ogólnopolskich organizacji samorządowych, ujętych w ustawie o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. A przecież to główna platforma rozmów i negocjacji w kwestiach rozwiązań prawnych, finansowych i ustrojowych między władzą centralną a samorządem.

Unia współpracuje też z ogólnopolskimi związkami gmin, miast, powiatów i województw a także związkami komunalnymi na rzecz przyśpieszenia procesów decentralizacji i zmian systemowych oraz świadczenie konkretnej pomocy dla członków stowarzyszenia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzierzgon.naszemiasto.pl Nasze Miasto