Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzierzgoń. Nauka segregowania

Piotr Piesik
Aby na wysypiskach nie lądowały zwały odpadów, naukę segregowania śmieci trzeba zaczynać wcześnie
Aby na wysypiskach nie lądowały zwały odpadów, naukę segregowania śmieci trzeba zaczynać wcześnie Piotr Szymański
Przejażdżka nową śmieciarką będzie nagrodą laureatów konkursu dla dzieci, o tematyce ekologicznej w Dzierzgoniu



Oznaczeniu tzw. selektywnej zbiórki odpadów dla zachowania czystości środowiska naturalnego nie trzeba nikogo przekonywać. Jeżeli już w gospodarstwach domowych rozpocznie się segregowanie śmieci na opakowania szklane, odpady z tworzyw sztucznych, makulaturę - wszystkie nadające się do ponownego przetworzenia - to na wysypiskach pojawiać się będą o wiele mniejsze zwały śmieci.


Doceniają to w Dzierzgoniu. Już teraz na ulicach miasta i gminy znajdują się oddzielne pojemniki na odpady z tworzyw sztucznych, opakowania szklane i makulaturę. Gmina zakupi w tym roku kolejnych 60 pojemników. Wprawdzie akcja selektywnej zbiórki odpadów i recyklingu na razie nie przynosi dochodów, lecz trzeba do niej dopłacać, lecz winne są tu raczej odgórne ustalenia na szczeblu rządu i parlamentu.


Dzierzgoń planuje zakupienie w tym roku również nowiutkiej śmieciarki, która bylaby użytkowana wyłącznie na terenach wiejskich. To jednak bardzo kosztowny sprzęt. Udało się pozyskać 200 tysięcy złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, lecz resztę - około 300 tysięcy złotych trzeba będzie dołożyć z budżetu gminy.


Przejażdżka nową śmieciarką - jeszcze czystą i pachnącą smarem - będzie jedną z nagród dla laureatów konkursu o tematyce ekologicznej, rozpisany z myślą o dzieciach i młodzieży. Rozstrzygnięcie nastąpi do końca lutego. To będzie spora frajda, jak często zdarza się okazja przejazdu śmieciarką, w dodatku czyściuteńką?


- Musimy uczyć segregowania odpadków już najmłodszych mieszkańców - podkreśla Kazimierz Szewczun, burmistrz Dzierzgonia. - Bardzo popularna jest wśród uczniów szkół zbiórka zużytych baterii. Ten konkurs, dokładnie przedstawiony na naszej stronie internetowej, kierowany jest do wszystkich dzieci - od grup przedszkolnych po uczniów ostatnich klas podstawówek.


Samorządowcy zapowiadają organizowanie kolejnych konkursów, także wśród młodzieży szkolnej. Twierdzą, że to najlepsza inwestycja ekologiczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto