Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzierzgoń też ma stypendystów samorządu wojewódzkiego. Dzięki wsparciu powstaną dwa monodramy

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Fot. Fotokruki
Pisaliśmy wcześniej o sztumianinie, ale stypendium artystyczne marszałka województwa pomorskiego otrzymało też dwoje mieszkańców Dzierzgonia związanych z Teatrem 3.5: Dominika Grenda i Marek Kurkiewicz.

Dominika Grenda i Marek Kurkiewicz, liderzy Teatru 3.5 z Dzierzgonia, znaleźli się w gronie 142 twórców kultury z województwa pomorskiego (na 524 wnioski), którym Zarząd Województwa Pomorskiego przyznał dofinansowanie na ich projekty. Dzierzgonianie otrzymali po 5 tys. zł na realizację swoich pomysłów. Dzięki temu powstaną monodramy, które już jawią się jako niezwykłe przedstawienia.

Dominika Grenda o kobietach na traktorach

Aktorka z Teatru 3.5 przygotuje autorski monodram o pierwszych traktorzystkach w Polsce Ludowej. Dzisiaj kojarzą się głównie z kobietami z plakatów i peerelowską propagandą. Dominika Grenda przedstawi kobiety z krwi i kości, pionierki w męskim świecie.

- Zbudowana zostanie opowieść o kobietach zdecydowanych, pracowitych i ambitnych, które przez samorealizację w zawodzie przypisanym z góry mężczyznom uwikłane zostały między byciem symbolem propagandowym i własnymi ambicjami; zastaną obyczajowością i przekonaniem o roli kobiety. A także o kobiecie jako takiej, ze swoimi słabościami, ambicjami i problemami dnia codziennego. Podjęty zostanie także temat kobiety jako obiektu, wzorca eksperymentów społecznych przeprowadzanych w imię ideologii w państwie totalitarnym - wyjaśnia twórczyni.

Dominika Grenda będzie się opierała na prawdziwych historiach - własnych wywiadach z żyjącymi jeszcze niegdysiejszymi pracownicami i pracownikami PGR-ów, materiałach propagandowych i archiwaliach. Ważna w tej sztuce będzie lokalność, bo w zamyśle ma ona "wyrastać z historii społeczności Dzierzgonia i najbliższej okolicy".

Marek Kurkiewicz - "Linia, po której idę - Brat"

Kolejny lider Teatru 3.5 również przygotuje monodram - pod takim właśnie tytułem. To również będzie historia z życia wzięta, opowieść o dwóch braciach, którzy wychowali się w tzw. dobrym domu na jednym z trójmiejskich blokowisk. Jeden z nich stał się znanym członkiem tamtejszego światka przestępczego, drugi aktywistą i artystą z życiem wypełnionym ideałami.

Co ich łączy, a co dzieli? Jaka jest grubość linii, po której stąpamy w życiu, dokonując błahych na pozór wyborów? Co znaczy dobro i zło? - te tematy poruszy autor na deskach teatru w swoim monodramie.

Leszek Sarnowski i historia Franciszka Baumgarta

Przypomnijmy, że w tym samym konkursie stypendium otrzymał Leszek Sarnowski, mieszkaniec Sztumu. Dofinansowanie spożytkuje na napisanie książki o innym sztumianinie, którego historia jest mało znana, a zasługuje na ocalenie. Franciszek Baumgart, bo o nim mowa, był uczestnikiem kampanii wrześniowej, uciekinierem z niemieckich obozów jenieckich, żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto