MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dzierzgoń. Wypłynęło z kasy 214 tysięcy zł

Janusz Ryszkowski, Jacek Skrobisz
Towarzystwo Rozwoju Dzierzgonia, organizacja pozarządowa istniejąca od 1992 roku i cieszącą się świetną opinią, przeżywa kłopoty. Z kasy wyparowało 214 tys. złotych.

Towarzystwo Rozwoju Dzierzgonia, organizacja pozarządowa istniejąca od 1992 roku i cieszącą się świetną opinią, przeżywa kłopoty. Z kasy wyparowało 214 tys. złotych.

- Postawiliśmy zarzut przywłaszczenia powierzonego mienia dwóm pracownicom TRD - informuje Lucyna Wojciechowska, zastępca prokuratora rejonowego w Kwidzynie. - Postępowanie będzie jednak długie i żmudne.

Zdaniem prokuratury, w firmie zatrudniającej trzy osoby, a dysponującej dużymi pieniędzmi, panował duży bałagan. Pracownicy nie mieli zakresu obowiązków, nie było wiadomo, kto za co odpowiada. Zatrudniono w księgowości osoby bez fachowych kwalifikacji. Brakuje bieżących raportów kasowych, nie przeprowadzano zewnętrznej kontroli. - Można powiedzieć, że kasę traktowano jak własny portfel - dodaje prokurator Wojciechowska.

Policja zabezpieczyła dokumentację stowarzyszenia, w tym twarde dyski komputerów.

Zbigniew Charmułowicz, prezes TRD, wyjaśnia, że braki w kasie ujawniono podczas kontroli wewnętrznej przed wprowadzeniem systemu informatycznego w księgowości. O fakcie powiadomił policję. Dwie pracownice z kolei zawiadomiły prokuraturę.

TRD to dziecko dzierzgońskiego samorządu, którym się chwaliło. - To przykra sprawa - mówi Kazimierz Szewczun, burmistrz Dzierzgonia. - Nie mamy w nich udziałów ani wpływu na jego działalność. Szkoda, by bogaty dorobek stowarzyszenia został zmarnotrawiony. Miało być w przyszłych latach dokapitalizowane, bo jego działalność jest potrzebna lokalnym przedsiębiorcom.

Sprawa zabezpieczenia dokumentów i twardych dysków w komputerach TRD przez policję została poruszona na sesji Rady Powiatu w Sztumie. Radna Irena Szmiłyk przypomniała, że powiat sztumski przekazywał stowarzyszeniu pieniądze na walkę z bezrobociem.

- Przekazaliśmy 15 tysięcy złotych w 2004 roku - mówi Zbigniew Zwolenkiewicz, starosta sztumski. - Pieniądze były wykorzystane między innymi na szkolenia dla osób chcących rozpocząć działalność gospodarczą. Rok później ustawa o finansach publicznych nie pozwalała na taką pomoc, więc nie przekazaliśmy stowarzyszeniu pieniędzy.

TRD prowadzi od kilku lat fundusz stypendialny Geniusz dla najzdolniejszych uczniów z powiatu sztumskiego. Partnerem programu jest Fundacja im. Stefana Batorego. Część budżetu funduszu stanowiły wpływy z corocznego balu charytatywnego organizowanego przez starostwo.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto