Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzierzgońska młodzież zadbała o figury mnichów. Zakonnikom zima nie straszna. ZDJĘCIA

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Dzierzgoński Ośrodek Kultury
Dzierzgoń ma szansę na stanie się wiodącym centrum rzeźbiarstwa na Powiślu. A wszystko to dzięki Dzierzgońskiemu Ośrodkowi Kultury, w którym młodzi pasjonaci dłuta mogą oddawać się swojemu hobby, które w miarę lat może przerodzić się w powołanie.

W ostatnich dniach młodzież uczestnicząca w zajęciach rzeźbiarskich zabezpieczyła przed czynnikami atmosferycznymi powstałe w trakcie tegorocznego festiwalu Czterech Kultur postumenty mnichów. Młodzi artyści impregnowali rzeźby je i nadali im nowe barwy.

Postumenty mnichów stanowią od sierpnia tego roku jedną z wizytówek Dzierzgonia. Są bezpośredni nawiązaniem do istniejącego tu przed wiekami - do roku 1832 - klasztorów ojców reformatów, w którym mieści się obecnie Dzierzgoński Ośrodek Kultury

Trzy postumenty z drewna przedstawiają postaci zakonników naturalnej wielkości (ok. 2-metrowe) w trakcie codziennych prac gospodarskich.

Przypominamy, że rzeźby powstały staraniem artystów z Pomorza oraz Warmii i Mazur. Koordynatorem zespołu tworców był Piotr Jakubowski z Prabut.

Przypomnijmy w skrócie dzieje budynku mieszczącego niegdyś klasztor, a od 1991 roku - Dzierzgoński Ośrodek Kultury

Klasztor ojców reformatów w Dzierzgoniu został zbudowany na początku XVIII wieku, kiedy to zakonnicy otrzymali zgodę na wykorzystanie cegły rozbiórkowej z zamku.

Powstała czteroskrzydłowa, piętrowa budowla z wewnętrznym dziedzińcem i kościołem. Całość wzniesiona w stylu barokowym została nakryta dwuspadowymi dachami.

30 czerwca 1832 roku rząd pruski skasował klasztor reformatów. Pozostały po nim tylko okazałe budynki klasztorne, które przeznaczono na szkołę dla dzieci wyznania luterańskiego i katolickiego oraz na mieszkania dla nauczycieli, a kościół klasztorny powierzono miejscowej parafii.

Kiedy wybudowano nowy budynek szkolny, klasztor 29 stycznia 1929 roku został przeznaczony na powiatowy dom starców, którymi opiekowały się siostry zakonne. Część pomieszczeń byłego klasztoru wykorzystywana na więzienie i areszt. Działała tu również kasa spółdzielcza, w latach sześćdziesiątych prezydia miejskiej i gromadzkiej rady narodowej, cukiernia, jadłodajnia. W roku 1965 od pioruna spłonęło całe zadaszenie. Po zabezpieczeniu i odbudowie części dachowej budynek przystosowano do celów mieszkalnych.

Po koniecznych i długotrwałych pracach remontowych odnowiony budynek przekazano w 1991 roku Dzierzgońskiemu Ośrodkowi Kultury.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto