MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

FAS - Jak tego uniknąć?

Katarzyna Łęgowska
fot. Katarzyna Łęgowska
FAS 10 razy częściej dotyczy dzieci niż zespół Downa. Choć łatwo go uniknąć, nieświadomość matek w ciąży sprawia, że problem się nasila. Dlatego Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych w Sztumie przy współpracy z Fundacją „Trzeźwość” i Starostwem Powiatowym w Sztumie, zorganizował powiatową konferencję “Kobieta w ciąży, a alkohol. Mity, stereotypy, fakty”. Patronat medialny nad konferencją przyjęła redakcja „Dziennika Bałtyckiego”.

- Problem jest powszechny, bo nie każdy ma świadomość, że nawet niewielka ilość alkoholu wypita przez ciężarną w nieodpowiednim momencie może wywołać u dziecka FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy) - mówiła Barbara Borko, dyrektor WZSP..

Po oficjalnym otwarciu konferencji wyświetlony został film pt. “Wieczne dziecko", który mówi o problemach z jakimi borykają się osoby dotknięte FAS. Następnie wykład wygłosiła dr hab. med. Mirosława Cichorek z Zakładu Embriologii z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

O wpływie alkoholu na dziecko w łonie matki mówił lek. med. Przemysław Adamski z Kliniki Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Czy kobiety piją mniej alkoholu od mężczyzn? Tak, ale czy mało? Myślę, że nie. - mówił Przemysław Adamski - Dane statystyczne pokazują, że 80 proc. kobiet w wieku reprodukcyjnym spożywa alkohol, a aż 20 - 30 proc. kobiet deklaruje picie alkoholu w ciąży. Dzieci dotkniętych FAS i FASD (Spektrum Alkoholowych Uszkodzeń Płodu) rodzi się więcej niż dzieci z zespołem Downa. Nie ma bezpiecznej dawki i rodzaju alkoholu. tylko nie pijąc go w ciąży, kobieta w stu procentach chroni dziecko przed FAS i FASD.

O problemie FAS mówiła również lek. med. psychiatra Grażyna Rymaszewska z Fundacji “Trzeźwość”.
- Picie przez matkę alkoholu w II i III trymestrze ciąży również może sprawić, że dziecko urodzi się chore, jednak nie będzie ono miało charakterystycznych dla FAS rysów twarzy - mówiła Grażyna Rymaszewska. - Ważne jest szybkie wykrycie choroby. Badania przeprowadzone w Kanadzie pokazują, że wykrycie FAS do 6 roku życia pozwala na najefektywniejsze niesienie pomocy. Należy pamiętać, że nie ma typowego dziecka z FAS, każde z nich jest zupełnie inne.

Więcej na temat FAS i FASD w najbliższym wydaniu Powiśle Sztum i Dzierzgoń.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto