Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fotografia źródłem pamięci mieszkańców – Powiślańska Grupa Działania będzie słuchać opowieści seniorów

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Od pewnego czasu sztumski Urząd Miasta i Gminy systematycznie publikuje archiwalne zdjęcia rozmaitych miejsc na terenie Sztumu - oto jedno z nich
Od pewnego czasu sztumski Urząd Miasta i Gminy systematycznie publikuje archiwalne zdjęcia rozmaitych miejsc na terenie Sztumu - oto jedno z nich Archiwum Urzędu Miasta i Gminy Sztum
Powiślańska Grupa Działania, grono społeczników z różnych generacji, pragnie zachować dla przyszłych pokoleń odczucia ludzi, którzy po 1945 roku przybyli na Powiśle z różnych stron, nie tylko Polski, lecz świata. Wystąpiła też z prośbą o udostępnienie fotografii, także rodzinnych i osobistych, które mogą stanowić ilustrację opowieści. Projekt nosi nazwę „Fotografia źródłem pamięci mieszkańców Ziemi Sztumskiej”.

Pomysł na takie działanie wziął się z bezpośrednich rozmów z seniorami – wyjaśnia Krystian Zdziennicki, młody mieszkaniec Powiśla, miłośnik i badacz historii regionu. - Od ubiegłego roku prowadzę w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkania poświęcone historii Sztumu. Nie są to wykłady, bardziej dyskusja na temat rozmaitych wydarzeń z dziejów naszego miasta. Często przewijają się w niej bardzo osobiste wspomnienia. Z jednej strony warto wykorzystać te informacje, którymi mieszkańcy regionu chętnie się dzielą, z drugiej bardzo zależy nam na dokumentowaniu historii Ziemi Sztumskiej w latach powojennych.

- Na tym terenie w 1945 roku doszło do wielkiej wymiany ludności, w związku ze zmianą przynależności państwowej. Miejsce ludności autochtonicznej zajęli przybysze z Kresów Wschodnich, Polski Centralnej oraz wielu innych terenów – kontynuuje K. Zdziennicki. - Mieszkańcy przez ponad 70 lat poddani byli procesowi integracji społecznej i kulturowej. Obecnie wnuki ówczesnych przesiedleńców zaczynają odczuwać tożsamość powiślańską. Natomiast ich dziadkowie z sentymentem wspominają swoje rodzinne tereny, choć Ziemia Sztumska już jest ich nowym domem.

Organizatorzy projektu chcą zorganizować międzypokoleniowe spotkania, które przyniosą pogłębienie patriotyzmu lokalnego. We wrześniu zamierzają dokładnie wszystko przygotować – w pierwszej kolejności trzy spotkania z mieszkańcami Ziemi Sztumskiej, w dalekiej od formalizmu atmosferze. Ma do nich dojść w październiku, także w związku z rozpoczęciem kolejnego roku akademickiego w UTW. Krystian Zdziennicki liczy, że na tych spotkaniach rozwinie się interesująca dyskusja, zwłaszcza że już zwrócił się z prośbą do wielu seniorów o udostępnienie fotografii z pierwszych lat powojennych.

Co do tych zdjęć to na dobrą sprawę nie ma żadnych ograniczeń. Najprawdopodobniej pojawią się wśród nich fotografie z wydarzeń rodzinnych, państwowych, kościelnych, także widoki Ziemi Sztumskiej sprzed lat. Różne odsłony życia sztumian.

- Sam przejrzałem zdjęcia moich dziadków i znalazłem takie, na którym stoją na tle pewnej części Sztumu, która dziś wygląda już zupełnie inaczej – opowiada K. Zdziennicki.

Realizatorzy projektu najpierw nagrają, następnie spiszą relacje uczestników, także zdigitalizują wybrane fotografie. Najciekawsze z nich zostaną opublikowane w specjalnej zakładce na blogu o historii Sztumu i okolic (www.ziemiasztumska.blogspot.com), także w przygotowanej książce. Forma tego wydawnictwa nie jest jeszcze sprecyzowana, bowiem organizatorzy pozyskali na razie dofinansowanie z Funduszu „Akumulator Społeczny”, lecz szukają dodatkowych środków. No i nie mają jeszcze pewności, jak obszerny materiał uda im się zgromadzić.
Na potrzeby realizacji projektu powstał zupełnie nowy twór - Powiślańska Grupa Działania składająca się z członków działającej od kilku lat w Sztumie Młodzieżowej Grupy Działania i współpracujących przedstawicieli innych grup wiekowych, m.in. seniorów. Niewykluczone, że już po zakończeniu opisywanych przedsięwzięć Powiślańska Grupa Działania wcale się nie rozwiąże, lecz pracować będzie nadal.

Fot. archiwum Urzędu Miasta i Gminy Sztumska

Fragment Sztumu przed laty – dziś znajdują się tu budynki przy ul. Młyńskiej. Również o takie fotografie chodzi realizatorom projektu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto