Funkcjonariusze Służby Więziennej oddawali krew i osocze, pomagają Szlachetnej Paczce

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Archiwum OISW w Gdańsku
Funkcjonariusze Służby Więziennej po raz kolejny w odpowiedzi na apel Ministra Sprawiedliwości włączyli się w akcję #ResortSprawiedliwościPomaga. Ozdrowieńcy ze Służby Więziennej zgłosili się do Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całym kraju aby oddać osocze oraz krew, z której osocze zostanie wyodrębnione - informuje mjr Marek Stuba z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku.

Odzew ze strony naszych funkcjonariuszy był tak duży, że akcję, która wstępnie była zaplanowana na dzień 7 grudnia trzeba było rozłożyć w czasie na dni kolejne - uzupełnia mjr Marek Stuba. - W najbliższym tygodniu z jednostek podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Gdańsku 24 funkcjonariuszy podzieli się cząstką siebie z potrzebującymi. Zależy nam na nagłośnieniu tej akcji, aby jeszcze więcej osób zgłaszało się do Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, gdyż jest to nasza realna pomoc dla chorych na ciężką postać COVID-19.

Przypominamy, że w związku z dodatkowymi procedurami oddawanie krwi, oddawanie osocza jest bezpieczne. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku wypracowało procedurę, w której każdy ozdrowieniec może się zarejestrować na konkretny dzień i godzinę. Zachęcamy wszystkich do włączenia się w tę akcję, razem naprawdę możemy komuś uratować życie.

- To nie jedyna akcja pomocowa w którą w ramach akcji #ResortSprawiedliwościPomaga włączają się nasi funkcjonariusze - dodaje mjr Marek Stuba. - Od 20 października do 20 grudnia trwa ogólnopolska akcja służb mundurowych „Nasza krew – Nasza Ojczyzna” w którą funkcjonariusze Służby Więziennej mocno się zaangażowali. Klub Honorowych Dawców Krwi przy Zakładzie Karnym w Malborku we współpracy z Oddziałem Rejonowym PCK w Malborku oraz Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku w samym tylko Malborku zorganizował w tym czasie 4 zbiórki krwi, podczas których zgłosiło się 93 dawców, krew oddały 72 osoby w ilości 32 400 ml. Popularyzacja honorowego krwiodawstwa przynosi efekty – 20 osób krew oddało po raz pierwszy w życiu.

W tym roku w powiecie malborskim odbędzie się jeszcze jedna zbiórka krwi. 8 grudnia w godz. 9:00-13:00 przy Urzędzie Gminy w Starym Polu zostanie podstawiony krwiobus – serdecznie zapraszamy.

W okręgu gdańskim wielu funkcjonariuszy na różne sposoby stara się pomagać. Oprócz krwiodawców i osób zaangażowanych w propagowanie dawstwa komórek macierzystych, są wśród nas wolontariusze udzielający się w hospicjach, czy domach dziecka, a także osoby, które w czasie wolnym od służby pomagają seniorom. Najczęściej o nas nie słychać, bo też nie wszyscy chcą aby o nich mówiono, ale trzeba mówić o dobrych rzeczach.

W akcji oddawania osocza przez ozdrowieńców w całej Polsce w najbliższym czasie weźmie udział 674 funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej – 298 odda krew, a 376 odda osocze. Ilość wyodrębnionego w ten sposób osocza może być ratunkiem dla ok. 1500 osób chorych na Covid-19.

W ramach realizowanych w jednostkach penitencjarnych okręgu gdańskiego programów resocjalizacji, z uszytych przez osadzonych maseczek mogło skorzystać już ok. 20 000 osób. Maseczki trafiły do szkół, przedszkoli, pensjonariuszy domów pomocy społecznej, czy hospicjów. W najbliższym czasie planowane jest przekazanie 500 szt. maseczek z Aresztu Śledczego w Elblągu dla Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu – maseczki te docelowo trafią do domów pomocy społecznej w Tolkmicku, Rangórach i Władysławowie.

Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Kwidzynie od lat angażują się w akcję Szlachetna Paczka, jeżdżą przebrani za Św. Mikołaja i Elfy do pobliskich domów dziecka, czy do hospicjów a także angażują skazanych, którzy w ramach przygotowywanych programów resocjalizacji tworzą kartki świąteczne.

mjr Marek Stuba

Rzecznik Prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej

Tajemnica Marchewki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie