Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Czarnem zainicjowali akcję szycia maseczek ochronnych

Dariusz Stanecki
Dariusz Stanecki
fot. kpt. Damian Kaźmierczak
Osadzeni w ramach uruchomionego 6 kwietnia 2020r. programu readaptacji społecznej szyją maseczki ochronne, które umożliwiają ograniczenie rozprzestrzeniania się trwającej epidemii. Z uwagi na konieczność ochrony zdrowia wszystkich funkcjonariuszy, pracowników więziennictwa i osadzonych powstałe środki ochrony osobistej wykorzystane będą przez funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Realizacji programu towarzyszy również idea, że poprzez uczestnictwo w grupie zajęciowej skazani mają szansę trenować i uwewnętrznić nowe/inne wzorce myślenia, reagowania emocjonalnego, zachowania oraz sprzyja integracji grupowej. Stwarza się im warunki do tego, aby rozwijali swoje wewnętrzne zasoby w takim kierunku, aby ich działania nie stały w sprzeczności z obowiązującymi normami i zasadami.

Zajęcia organizowane w ramach programu mogą wpłynąć na świadomość i uczucia skazanych, samoocenę i gotowość do współdziałania na rzecz innych. Tym samym zainicjują kształtowanie społecznie pożądanej postawy, podkreślą zasady współżycia społecznego, być może rozbudzą pozytywne zainteresowania. Ukazanie osadzonym odmiennych zachowań, bardziej skutecznych w komunikacji a także bardziej oczekiwanych i pożądanych społecznie ma istotne znaczenie dla ich funkcjonowania w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności, a także w rodzinie oraz w społeczeństwie po opuszczeniu jednostki penitencjarnej.

Resort Sprawiedliwości Pomaga w walce koronawirusem. Kombinezony medyczne, maseczki oraz fartuchy – więzienne szwalnie odpowiedziały na polecenie Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry i przyłączyły się do akcji: Resort Sprawiedliwości Pomaga.

W 83 jednostkach penitencjarnych na terenie całej Polski rozpoczęła się masowa produkcja środków zabezpieczających przed Covid -19. Blisko tysiąc więźniów zaangażowało się w szycie materiałów niezbędnych do walki z koronawirusem.  Dzięki temu resort pomaga szpitalom, hospicjom,  placówkom medycznym, DPS-om, część asortymentu przekazuje na potrzeby sądów, prokuratur, kuratorów, funkcjonariuszy Służby Więziennej i innych mundurowych.

Produkcja rozwija się, a zaangażowanie nie maleje. „Chociaż tak możemy pomóc i się po prostu przydać” – mówią osadzeni. Ich zaangażowanie przekłada się na konkretnie liczby: niemal milion maseczek, 40 tys. fartuchów i 12 tys. kombinezonów ochronnych, a także 120 tys. litrów płynów dezynfekujących. Przesyłamy do Państwa dyspozycji film zrealizowany w Zakładzie w Sieradzu, gdzie więźniowie szyją kombinezony dla służb medycznych i zachęcamy do śledzenia inicjatyw Służby Więziennej i Ministerstwa Sprawiedliwości #ResortSprawiedliwościPomaga

Info. por. Michał Rokita

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czarne.naszemiasto.pl Nasze Miasto