Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Dzierzgoń i Stary Targ. Farma Pomerania w budowie. Stoi już ponad połowa wiatraków

Anna Szade
Fot. Ignitis Renewables
Jak informuje inwestor, ponad połowa planowanych turbin wiatrowych została już posadowiona na Farmie Wiatrowej Pomerania w gminach Dzierzgoń i Stary Targ. Ignitis przygotowała niesamowity film, na którym pokazuje, jak turbiny powstają jedna po drugiej.

Najpierw wielkie dźwigi wyładowują poszczególne elementy wiatraka w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni. Potem ciężarówki przewożą je pomorskimi drogami na miejsce inwestycji, gdzie następuje montaż. Na szczycie stalowej wieży, czyli na wysokości 114 metrów pracownicy siedzą w gondoli i przyłączają element konstrukcji śmigła do całej reszty. To wszystko można oglądać na poniższym filmie przygotowanym przez Ignitis Renewables. Naprawdę robi wrażenie!

Dodajmy, że etap transportu fragmentów poszczególnych turbin, który trwał około 3 miesięcy, zakończył się w sierpniu. Do przewiezienia elementów jednego wiatraka potrzeba było 14 samochodów, nie licząc pilotujących. Na miejscu budowy każdego z nich wcześniej trzeba było wykonać drogi dojazdowe i fundamenty wiatraka.

Farma Wiatrowa Pomerania. Warto wiedzieć, że:

  • to jedna z największych farm wiatrowych powstających obecnie w Polsce;
  • stalowa wieża ma wysokość 114 metrów, pojedyncze śmigło 65 metrów, czyli łącznie blisko 180 metrów;
  • wieża jest mocowana do betonowego fundamentu przez kilkadziesiąt śrub zagłębionych w betonie na głębokość 2 metrów;
  • na terenie budowy pracuje nawet 150 osób.

Inwestorem nadzorującym realizację projektu Farmy Wiatrowej Pomerania jest litewska grupa energetyczna Ignitis Group, a generalnym wykonawcą firma CJR, odpowiedzialna za prace wykonywane na terenie budowy. Powstanie łącznie 29 turbin wiatrowych, w tym 13 w gminie Dzierzgoń oraz 16 w gminie Stary Targ.

Jak wyjaśnia inwestor, obecnie zrealizowano ponad połowę zakładanych prac inwestycyjnych.

Większość prac budowlanych jest już zakończona, a montaż turbin planujemy finalizować jesienią. Z planowanych 29 zostało postawionych 17 turbin wiatrowych. W przypadku tego typu inwestycji, tempo pracy i jej zgodność z harmonogramem są bardzo uzależnione od warunków pogodowych. Prognoza na najbliższe dni pozwala pozytywnie patrzeć na nasze plany montażowe. Planujemy postawić kolejne dwie turbiny, tym samym zwiększając ich liczbę do 19 – wyjaśnia nam firma

Park o mocy 94 MW ma rozpocząć działalność wiosną 2021 roku. Będzie w stanie produkować energię przez cały rok dla około 75 tys. gospodarstw domowych. Całkowity koszt inwestycji szacuje się na 127 mln euro.

Przez Malbork jeżdżą transporty z wiatrakami na farmę w powi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto