Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Stary Targ. Bezdomny uratowany dzięki zgłoszeniu od mieszkańców. Policja nadal apeluje, by nie pozostawać obojętnym

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Podczas bieżącej służby policjanci z powiatu sztumskiego sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne.
Podczas bieżącej służby policjanci z powiatu sztumskiego sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. archiwum KPP Sztum
Mieszkańcy nie byli obojętni, policjanci szybko zareagowali i dzięki temu, zdaniem medyków, udało się uratować bezdomnego mężczyznę w gminie Stary Targ. Gdy znaleźli go dzielnicowi, był w stanie bardzo dużego wyziębienia.

Policjanci co roku późną jesienią w swoich apelach dotyczących osób bezdomnych zawsze podkreślają, że jeden telefon może uratować życie. I tak stało się w tym przypadku. W czwartek (2 grudnia) dzielnicowi z Posterunku Policji w Starym Targu otrzymali zgłoszenie, że w „chlewikach” w Trankwicach znajduje się bezdomna osoba.

Natychmiast pojechali na miejsce. Sprawdzenie pomieszczeń gospodarczych zajęło kilka minut. W jednym z nich znaleźli bezdomnego mężczyznę.

66-latek leżał na łóżku przykryty mokrymi kocami. Pomieszczenie, w którym się znajdował, było zawilgocone i bez ogrzewania. W pomieszczeniu panowała bardzo niska temperatura. Mężczyzna był skrajnie wycieńczony i wychłodzony. Majaczył, miał drgawki, co powodowało, że kontakt z nim był utrudniony – relacjonuje st. sierż. Paweł Łyko, oficer prasowy KPP w Sztumie.

Asp. Łukasz Kunecki i mł. asp. Marcin Jesionkowski, bo to oni interweniowali, wezwali pogotowie ratunkowe i przed jego przyjazdem udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej.

- Temperatura ciała 66-latka była skrajnie niska. Zdaniem medyków, gdyby nie telefon od zaniepokojonych mieszkańców i szybka interwencja dzielnicowych, mężczyzna mógłby stracić życie – dodaje st. sierż. Paweł Łyko. - Dlatego pamiętajmy, że dzięki szybkiemu sygnałowi, tak jak w tym przypadku, można zapobiec tragedii i uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie.

Najczęściej zagrożone są osoby bezdomne, które nocują w klatkach schodowych, wiatach śmietnikowych, pustostanach, piwnicach lub ogrodach działkowych. Ale dotyczy to również nietrzeźwych, przebywających na wolnym powietrzu lub w pomieszczeniach opuszczonych i nieogrzewanych.

Informacje można przekazywać na numer telefonu alarmowego 112 lub do najbliższej jednostki policji. Oczywiście, funkcjonariusze na bieżąco podczas służby kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto