Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Sztum. Jedno jezioro umarło, drugie jest zagrożone

ANNA LEJTKOWSKA
Jezioro Kaniewskie nie jest martwe - twierdzi naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym. FOT. PIOTR SZYMAŃSKI
Jezioro Kaniewskie nie jest martwe - twierdzi naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym. FOT. PIOTR SZYMAŃSKI
Czy możemy już mówić o katastrofie ekologicznej? Zdaniem wielu wędkarzy, wskazujących na jeziora Parlety i Kaniewo - tak. Ale wsłuchując się w inne opinie, kwestia ta nie jest jeszcze jasna.

Czy możemy już mówić o katastrofie ekologicznej? Zdaniem wielu wędkarzy, wskazujących na jeziora Parlety i Kaniewo - tak. Ale wsłuchując się w inne opinie, kwestia ta nie jest jeszcze jasna.

Rok temu wyginęły ryby w Parlecie. Wszystkiemu winna była oczyszczalnia ścieków. W sierpniu pojawiły się problemy z zanieczyszczeniami jeziora Kaniewo. Wszystko zaczęło się układać w logiczną całość. Jeziora Parlety i Kaniewo są ze sobą połączone. Jeżeli sytuacja nie zostanie w porę opanowana, to szkodliwe związki dostaną się z kolei do jeziora Dąbrówka, a potem Kanałem Juranda do Nogatu.

Na początku uznano, że prawdopodobnie w jeziorze Kaniewo wystąpiła przyducha, ale tę wersję stanowczo odrzucali wędkarze. W wyniku działań przeprowadzonych przez Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego pojawiły się nowe wątki. Problemy sztumskiej oczyszczalni ścieków mają związek z firmą Elstar Oils, która mieści się w Czerninie. W procesie produkcji oleju są emitowane zanieczyszczenia, które nie spełniają niektórych norm. PWiK oraz starostwo wymusiły na firmie pewne działania. Temperatura ścieków została obniżona do 20 stopni oraz dostosowano skład zanieczyszczeń do wymaganych norm.

- Ścieki pochodzące z Elstar Oils przekraczały chemiczne oraz biologiczne zapotrzebowanie na tlen, ponadto zawierały jeszcze inne zawiesiny, które nie mieściły się w wymaganych normach - mówi Władysław Lewko, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Sztumie. - To się zmieniło i na razie wszystko wskazuje, że zanieczyszczenia są w normie.

Ścigać ma policja
Marek Kalisz, dyrektor biura Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Elblągu, zgłosił sprawę zanieczyszczenia jeziora do Komendy Powiatowej Policji w Sztumie. Będzie prowadzone postępowanie wyjaśniające. W ocenie wędkarzy sprawcy zanieczyszczenia powinni ponieść konsekwencje.

"Polski Związek Wędkarski poniósł znaczące straty, jako że akwen ten od wielu lat zarybiany jest corocznie, a środki finansowe na ten cel pochodzą ze składek naszych członków" - czytamy w doniesieniu.

- Wyniki, które przeprowadził Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku, sugerują, że miało miejsce zanieczyszczenie - mówi Marek Kalisz. - W związku z tym ponownie mogła zawieść oczyszczalnia ścieków. Ta sytuacja jest naprawdę alarmująca.

Jeżeli w tym przypadku reakcja wydziału ochrony środowiska i PWiK będzie taka sama, jak wcześniej w przypadku Parlety, to zanieczyszczenie to może się rozprzestrzeniać, czyli istnieje poważne zagrożenie, że zanieczyszczenia przedostaną się do jeziora Dąbrówka.

- Tylko skuteczne działanie może zatrzymać tę serię zatruć jezior - twierdzi Stanisław Kowalski, sekretarz sztumskiego PZW. - Uprzedzaliśmy władzę, że akweny są zagrożone, ale reakcja nastąpiła dopiero wtedy, kiedy pojawiły się śnięte ryby.

Kilka wersji
W przypadku Parlety wiadomo, że zawiodła oczyszczalnia ścieków. Co do Kaniewa, wersji jest wiele. Parleta jest jeziorem martwym i nie ma takiej możliwości, że kiedyś będzie można zobaczyć tam osoby, które wędkują. Zanim zmieniły się przepisy, jezioro to odbierało ścieki. Teraz zanim nieczystości trafią do zbiornika, musi upłynąć doba. Jednak jest już za późno, żeby ożywić akwen.
Wróćmy do Kaniewa.

- Tyle śniętych ryb... Z naszego punktu widzenia jest to katastrofa - mówi Stanisław Kowalski. - Kaniewo było bardzo dobrze zarybione, natomiast teraz, jak obserwujemy taflę wody, nie widać tam drobnej ryby. Oczywiście, nie jest to wystarczający dowód na to, że jezioro jest martwe, bo niektóre gatunki, jak na przykład karp lub lin, są rybami dennymi. Być może są one w jeziorze, ale to i tak nie zmienia sytuacji, że straty były ogromne.

Adriana Dobrzyńska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Starostwie Powiatowym w Sztumie, twierdzi, że Kaniewo nie jest jeziorem martwym. Z jej zapewnień wynika, że oczyszczalnia i Elstar są cały czas kontrolowane. Zakłady te mogły mieć wpływ na pogorszenie jakości wód zbiornika. Jednak przyczyn mogło być znacznie więcej.

- Zawartość amoniaku w wodzie może świadczyć o tym, że miało miejsce zanieczyszczenie - mówi Dobrzyńska. - To jezioro jest płytkie, intensywnie zarybiane, bogate w zooplankton, co w niekorzystnych warunkach klimatycznych powoduje przyduchy. Ponadto rolnicy nawożą swoje pola, więc zawartość amoniaku w jakiejś części może pochodzić z tego właśnie źródła.

Z informacji, które naczelnik uzyskała z WIOŚ, wynika, że w województwie zdarzały się sytuacje, iż w zbiornikach wodnych odizolowanych od biogenów, czyli pierwiastków, od których zależy rozwój życia biologicznego, znajdował się amoniak. Jest to wynikiem naturalnych procesów przebiegających w jeziorach.

15 września w Starostwie Powiatowym odbędzie się kolejne spotkanie na temat jezior, w którym udział weźmie m.in. kierownictwo Elstaru i prezes PWiK.

Zasada domina

Jeziora Parlety zajmuje powierzchnię 26 hektarów, jeziora Kaniewskie jest nieco mniejsze, bo ten zbiornik ma prawie 19 hektarów. Głębokość nie przekracza 12 metrów. Dąbrówka to największe jezioro w gminie Sztum - 267 ha.

Jeziora Parlety i Kaniewskie połączone są z jeziorem Dąbrówka Kanałem Kaniewskim o długości 11,6 km. Natomiast jezioro Sztumskie łączy z tym systemem Biały Rów. Z zachodniej części obszaru powiatu sztumskiego wody odprowadzane są bezpośrednio do Nogatu Kanałem Juranda.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto