Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gościszewo i okolice. Zobacz tu: zabytkowy kościół, rezerwat przyrody i grodzisko

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Fot. facebook
Podkreślaliśmy to już wiele razy: ziemia sztumska to raj dla turystów. Zabytki, krajobrazy, regionalne potrawy kuszą do odwiedzin. Nie inaczej jest w Gościszewie.

Wieś znana jest obecnie w Polsce przede wszystkim z rodzinnego, a jedynego w powiecie sztumskim browaru, który w zeszłym roku obchodził 30 rocznicę powstania. Początkowo w browarze produkowano tylko jedną markę piwa typu pilzneńskiego, obecnie asortyment jest o wiele większy - m.in. o piwo jęczmienne niefiltrowane. Gościszewski browar jest członkiem Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich oraz stowarzyszenia "Żywność z Pomorza".

Miłośnicy zabytków powinni zobaczyć koniecznie w Gościszewie drewniany kościół pod wezwaniem św. Józefa (dawniej św. Waleriana). Świątynia została wzniesiona jeszcze przez Krzyżaków w XV wieku. Spalony w czasie potopu szwedzkiego gotycki kościół, następnie został odbudowany.

Na zachód od wsi znajduje się rezerwat przyrody Parów Węgry, utworzony w 1968 roku. Na powierzchni niespełna 23 hektarów (rezerwat obejmuje wąski leśny parów z przepływającym przezeń - w kierunku Nogatu - potokiem) znajduje się bogate królestwo przyrody.

Ochronie rezerwatu podlega głównie buczyna pomorska (buki i dęby) jak również lipy, graby, brzozy, olcha, świerki i modrzewie, a także kalina koralowa i szakłak pospolity. Na obszarze rezerwatu występują także stanowiska roślinności stepowej i zielnej (bluszcz pospolity, ciemiężyk białokwiatowy, czworolist, kocanka piaskowa, kokoryczka wonna, kopytnik pospolity, lebiodka, rzadka lilia złotogłów, macierzanka, mikołajek płaskolistny, pokrzywa zwyczajna, przylaszczka, przytulia czepna, przytulia właściwa, psianka słodkogórz, rutewka orlikolistna, rzepik pospolity, skrzyp zimowy, ślaz piżmowy, traganek szerokolistny, wyżpin jagodowy). Spośród grzybów wymienić można takie gatunki, jak borowik ponury, czubajka kania, ozorek dębowy. Wśród zwierząt na uwagę zwracają badylarka, borsuk, dzięcioł czarny, jenot, kania czarna, myszołów, ropucha szara, ryjówka aksamitna, rzekotka drzewna, sarna, zaskroniec, a spośród motyli kraśnik sześcioplamek, mieniak tęczowiec i marzymłódka proporzec.

Rezerwat jest zlokalizowany w granicach obszaru Natura 2000 Dolna Wisła.

W bezpośrednim sąsiedztwie parowu znajduje się wieś Węgry. Powinien tu przyjechać każdy miłośnik archeologii, by zobaczyć miejsce gdzie znajdowało się grodzisko, pochodzące jeszcze z I-IV wieku po Chrystusie..

Jak pokazują badania archeologiczne, podstawowym elementem obronnym grodu był dookolny wał o długości 175 m otaczający całe założenie. Na odcinku zachodnim nasyp miał największe rozmiary i dochodził do 16 m szerokości u podstawy. Wał wzniesiono na uprzednio przygotowanym podkładzie kamienno-glinianym i był zbudowany głównie w konstrukcji przekładkowej. W niektórych miejscach odnotowano pozostałości konstrukcji skrzyniowej. Prawdopodobnie przy szerokości podstawy sięgającej 16 m, wydaje się, że wysokość umocnień wynosiła przynajmniej 5 metrów. Powierzchnia zespołu grodowego wynosiła 525 arów, z czego 37 arów zajmował gród, zaś pozostały obszar 488 arów to podgrodzie. Średnica grodu razem z wałami wynosiła około 60 m (37 arów), sam majdan zajmował powierzchnię owalu o wymiarach 40x38 m (16 arów). Wnętrze grodu, a więc jego część użytkowa, to owalny plac o wymiarach 40x38 m. Centralna część majdanu była wolna od jakiejkolwiek zabudowy. Budynki mieszkalne rozmieszczone były wzdłuż wewnętrznej linii wałów. Ufortyfikowana osada w latach 60. XII wieku została zniszczona przez pożar, prawdopodobnie w wyniku najazdu Prusów.

W czasie badań archeologicznych w 2015 roku odkryto konstrukcje znajdujące się pod ziemią oraz ustalono przebieg wałów. W trakcie kolejnych badań odkryto elementy uzbrojenia - ostrogi, topory, groty włóczni oraz bogato zdobione poszewki do noży.

Warto odwiedzić Gościszewo i okolice.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto